Zakon o pučkom pravobranitelju nije usklađen sa Zakonom o zaštiti prijavitelja nepravilnosti

Published on 21 July 2024 at 09:01

Prema podacima iz zakonskih odredbi postavlja se pitanje:

Da li je Pučki pravobranitelj nadležan za vanjsko prijavljivanje nepravilnosti i zaštitu prijavitelja nepravilnosti?

Zakon o pučkom pravobranitelju nije izmijenjen od 2012. godine stoga prema istom ne možemo dobiti jasne informacije

Pučki pravobranitelj može se smatrati tijelom za vanjsko prijavljivanje nepravilnosti, posebno kada se radi o pitanjima zaštite ljudskih prava i sloboda. Evo kako se Pučki pravobranitelj uklapa u kontekst vanjskog prijavljivanja nepravilnosti:

 

  • Pučki pravobranitelj kao tijelo za vanjsko prijavljivanje:

    • Pučki pravobranitelj ima ovlasti da prima prijave građana o povredama ljudskih prava i drugih nepravilnosti. Ako unutarnje prijavljivanje nepravilnosti nije moguće ili nije dalo rezultate, građani se mogu obratiti Pučkom pravobranitelju za pomoć.
    • Pučki pravobranitelj može pokrenuti istragu, zatražiti očitovanja od nadležnih tijela i preporučiti mjere za ispravljanje nepravilnosti.
  • Područje djelovanja Pučkog pravobranitelja:

    • Pučki pravobranitelj djeluje kao neovisno tijelo koje štiti ljudska prava i slobode. To uključuje zaštitu prijavitelja nepravilnosti od odmazde, diskriminacije i drugih povreda njihovih prava.
    • Uloga Pučkog pravobranitelja uključuje i educiranje javnosti o njihovim pravima, kao i davanje preporuka za poboljšanje zakonodavnog okvira i praksi koje se odnose na zaštitu prijavitelja nepravilnosti.
  • Prijava nepravilnosti Pučkom pravobranitelju:

    • Građani mogu podnijeti pritužbu Pučkom pravobranitelju putem pošte, e-maila ili osobnim dolaskom u ured pravobranitelja.
    • Pritužba treba sadržavati sve relevantne informacije o nepravilnosti, uključujući dokaze i opise situacija koje potvrđuju navode.
  • Postupanje Pučkog pravobranitelja po prijavi:

    • Nakon prijema pritužbe, Pučki pravobranitelj može pokrenuti istragu, zatražiti dodatne informacije od podnositelja pritužbe i drugih relevantnih strana.
    • Pravobranitelj može izdati preporuke, upozorenja ili izvješća nadležnim tijelima, kao i javno objaviti svoja zapažanja i preporuke.

 

Dakle, iako Pučki pravobranitelj prvenstveno djeluje kao zaštitnik ljudskih prava, njegova uloga u zaštiti prijavitelja nepravilnosti i mogućnost podnošenja pritužbi ovom tijelu ga svrstavaju među vanjska tijela za prijavljivanje nepravilnosti.

Dok Zakon o zaštiti prijavitelja nepravilnosti jasno propisuje:

Vanjsko prijavljivanje nepravilnosti

Članak 23.

(1) Vanjsko prijavljivanje nepravilnosti je prijavljivanje nepravilnosti nadležnom tijelu.

(2) Prijavitelj nepravilnosti može prijaviti nepravilnost nadležnom tijelu za vanjsko prijavljivanje nepravilnosti:

– nakon što je prvo podnio prijavu kroz sustav unutarnjeg prijavljivanja ili

– izravno nadležnom tijelu za vanjsko prijavljivanje.

(3) Ako prijava nepravilnosti nije zaprimljena putem sustava za vanjsko prijavljivanje ili su je u tijelu nadležnom za vanjsko prijavljivanje zaprimile osobe koje nisu nadležne za postupanje s prijavama, iste su ih dužne bez odgode i bez izmjena proslijediti osobama nadležnima za postupanje.

(4) Osobe iz stavka 3. ovoga članka su pri postupanju s prijavom nepravilnosti dužne štititi identitet prijavitelja i prijavljene osobe te podatke iz prijave.

Nadležno tijelo za vanjsko prijavljivanje nepravilnosti

Članak 24.

(1) Nadležno tijelo za vanjsko prijavljivanje nepravilnosti je pučki pravobranitelj.

(2) Pučki pravobranitelj sukladno ovom Zakonu:

1. zaprima prijavu o nepravilnosti

2. bez odgode, a najkasnije u roku od sedam dana od dana prijave, potvrđuje taj primitak, osim ako je prijavitelj izričito zatražio suprotno ili ako nadležno tijelo opravdano vjeruje da bi se potvrdom primitka prijave ugrozila zaštita identiteta prijavitelja

3. ispituje pojedinačne prijave radi poduzimanja radnji iz svoje nadležnosti potrebnih za zaštitu prava prijavitelja, ako je prijavitelj nepravilnosti učinio vjerojatnim da jest ili bi mogao biti žrtva osvete zbog prijave nepravilnosti

4. prijavu o nepravilnosti u razumnom roku na siguran način prosljeđuje tijelima ovlaštenim za postupanje prema sadržaju prijave te o tome bez odgađanja obavještava prijavitelja nepravilnosti

5. izrađuje izvještaj kojim ocjenjuje jesu li ugrožena ili povrijeđena ustavna ili zakonska prava prijavitelja nepravilnosti

6. daje opće pravne informacije o postupcima prijavljivanja i javnog razotkrivanja nepravilnosti te o zaštiti prava u skladu s ovim Zakonom

7. čuva identitet prijavitelja nepravilnosti i podatke zaprimljene u prijavi od neovlaštenog otkrivanja odnosno objave drugim osobama, osim ako to nije suprotno nacionalnom pravu

8. u svom godišnjem izvješću izvješćuje Hrvatski sabor o zaštiti prijavitelja nepravilnosti, a to može činiti i posebnim izvješćima ako se radi o ugroženosti ustavnih i zakonskih prava većeg stupnja ili značaja

9. nadležnim institucijama, tijelima, uredima ili agencijama Europske unije pravodobno prosljeđuje informacije iz prijave radi provođenja daljnje istrage, ako je tako predviđeno pravom Europske unije ili nacionalnim pravom

10. na svojim mrežnim stranicama u zasebnom, lako prepoznatljivom i lako dostupnom odjeljku objavljuje opće informacije o primitku prijava i daljnjem postupanju na temelju njih te druge opće informacije relevantne za primjenu ovoga Zakona, a osobito:

a) uvjete pod kojima se ostvaruje pravo na zaštitu

b) podatke za kontakt za zaprimanje prijava, posebno adresu elektroničke pošte i poštansku adresu te brojeve telefona, uz napomenu snimaju li se telefonski razgovori

c) postupke koji se primjenjuju na prijavu nepravilnosti, uključujući način na koji nadležno tijelo može od prijavitelja zatražiti objašnjenje prijavljene informacije ili pružanje dodatnih informacija, rok za pružanje povratne informacije te vrstu i sadržaj takve povratne informacije

d) opis sustava zaštite povjerljivosti koji se primjenjuje na prijave, u skladu s člankom 16. ovoga Zakona i odredbama nacionalnog prava

e) vrstu potrebnog daljnjeg postupanja prema prijavi

f) pravna sredstva i postupke za zaštitu od osvete te mogućnosti dobivanja povjerljivih savjeta za osobe koje razmatraju podnošenje prijave

g) izjavu u kojoj se jasno obrazlažu uvjeti pod kojima su osobe koje podnose prijavu nadležnom tijelu zaštićene od odgovornosti za povredu povjerljivosti.

(3) Pučki pravobranitelj, u okviru svojih ustavnih ovlasti, provodi postupak zaštite prijavitelja nepravilnosti, povezanih osoba i povjerljivih osoba te njihovih zamjenika sukladno propisima koje primjenjuje te odredbama ovoga Zakona.

Dakle, iako Pučki pravobranitelj prvenstveno djeluje kao zaštitnik ljudskih prava, njegova uloga u zaštiti prijavitelja nepravilnosti i mogućnost podnošenja pritužbi ovom tijelu ga svrstavaju među vanjska tijela za prijavljivanje nepravilnosti.

Autor: I.P.



Gdje je nestao Pučki pravobranitelj?

Ključna uloga Pučkog pravobranitelja je u zaštiti ljudskih prava i sloboda. Njegova glavna odgovornost je nadzirati rad državnih tijela, pravnih osoba s javnim ovlastima, te drugih tijela koja obavljaju javne službe, kako bi se osiguralo da postupaju u skladu sa zakonima i poštuju prava građana.

Read more »

Akt Ministarstva pravosuđa i uprave o zaštiti od postupanja javnopravnih tijela

S obzirom na više raznih događaja i propusta u upravnim tijelima, upitala sam za javnost, zbog čega nema pravno valjanog puta za zaštitu od kaznenih djela i/ili štete koja ista počine nad građanima u svojstvu službe, odnosno zbog čega državno odvjetništvo ne postupa kada su u pitanju kaznene prijave službenih i/ili stručnih osoba zaposlenih pri tijelu, pa čak i kada su jasno dokazne.

Read more »

Neovlašteno audio snimanje u službenom postupku - kazneno djelo ili pravo na zaštitu u javno pravnim postupcima

Snimanje razgovora bez suglasnosti druge strane u Hrvatskoj može predstavljati kazneno djelo ili građansku povredu privatnosti. Postoji nekoliko zakonskih osnova na koje se osoba može pozvati ako smatra da je njezina privatnost povrijeđena neovlaštenim snimanjem. Stoga je važno osigurati da su sve strane obaviještene i da daju svoj pristanak prije nego što se započne snimanje razgovora.

Read more »

Zaštita prijavitelja nepravilnosti

Prijavitelji nepravilnosti imaju pravo na zaštitu od bilo kakvih oblika odmazde, diskriminacije ili nepoštenog tretmana zbog prijave nepravilnosti. Ovo uključuje zaštitu od otkaza, degradacije, prijetnji, i drugih oblika uznemiravanja.

Read more »

Zaboravljen od socijalnog sustava: Živi u vlažnoj kući bez struje, a zbog kronične bolest struja mu je potrebna za korištenje uređaja s kisikom 16 h dnevno

Matija Farkaš iz Bjelovara obratio se Portalu za pomoć u rješavanju socijalnog problema, ne traži puno, već osnovno i potrebno za zdravlje. Matija živi sa nevjenčanom suprugom koja skrbi o njemu i pomaže mu u svakodnevnim aktivnostima. Matija boluje od kronične opstruktivne plućne bolesti, te kao 100 % posto invalid s Bartolovim indeksom 30 proglašen je trajno ne sposobnim za rad. 

Read more »

Poziv na potpis peticije za dostavu jela svim korisnicima usluga Pučke kuhinje u Rijeci

U Pučkoj kuhinji Grada Rijeke najpotrebitiji svakodnevno mogu dobiti besplatan obrok. Obroci su raznovrsni i optimalne energetske vrijednosti. Građani ih preuzimaju svakodnevno u vrijeme ručka (za vikend se pripremaju tzv. lunch-paketi koji se preuzimaju petkom), na dvije gradske lokacije (klubovi starijih osoba Potok i Belveder koji djeluju pri Domu za starije osobe Kantrida Rijeka) dokle god im takva pomoć treba. Obroke priprema Gradsko društvo Crvenog križa Rijeka, a zdravstvenu ispravnost jamči Nastavni zavod za javno zdravstvo PGŽ-a.

Read more »

Portal za digitalizaciju društva građana predstavlja novi oblik organiziranja društvenog i kulturnog sadržaja te decentralizaciju javnih politika.

 

Topli obrok pod suncem: Kako Grad Rijeka organizira prehranu za svoje najsiromašnije građane

U ime korisnika zajamčene minimalne naknade (ZMN) i zabrinutih članova lokalne zajednice, početkom 2025. uputila sam Gradu Rijeci službeni upit o načinu na koji se u našem gradu organizira podjela toplih obroka putem Pučke kuhinje. Problem je bio jasan: iako je Gradsko društvo Crvenog križa ugovoreni partner sa iskustvom i resursima za dostavu hrane nepokretnim osobama, obroke za korisnike ZMN-a u praksi distribuira Dom Kantrida, i to isključivo osobnim dolaskom korisnika na dvije gradske lokacije, svakodnevno u 12 sati, bez mogućnosti dostave.

Read more »

Jesu li policijske potjere u centru Rijeke opravdane? Građani zabrinuti zbog sve učestalijih scena kao iz akcijskih filmova

U samo nekoliko tjedana, riječke ulice postale su poprište više policijskih potjera. Nakon najnovijeg slučaja u kojem je pijani vozač 20. lipnja u večernjim satima bježao policiji po centru grada, ignorirao naredbe i ozlijedio jednog policajca, mnogi građani s pravom se pitaju – je li ovakva upotreba sile i rizika na javnim prometnicama opravdana, te kakva je cijena sigurnosti kada se sve odvija u srcu naseljenog područja?

Read more »

Add comment

Comments

There are no comments yet.