Prema zakonodavstvu Republike Hrvatske, humanitarne akcije mogu organizirati samo pravne osobe koje su registrirane za obavljanje takvih aktivnosti, odnosno koje imaju odobrenje nadležnog tijela. Postoji nekoliko kategorija organizacija koje mogu legalno prikupljati humanitarnu pomoć i organizirati humanitarne akcije:
-
Ustanove registrirane za obavljanje humanitarne djelatnosti: Ove ustanove su posebno registrirane za humanitarnu djelatnost i imaju potrebna odobrenja za organiziranje i provođenje humanitarnih akcija.
-
Udruge: Udruge koje su registrirane u Republici Hrvatskoj mogu prikupljati humanitarnu pomoć ako je to u skladu s njihovim statutom i ako su dobile odobrenje nadležnog tijela.
-
Zaklade i fondacije: Registrirane zaklade i fondacije koje su osnovane u svrhu prikupljanja i distribucije humanitarne pomoći mogu provoditi takve aktivnosti.
-
Vjerske zajednice: Vjerske zajednice koje su registrirane u skladu sa zakonom također mogu organizirati humanitarne akcije, ali pod uvjetom da je to predviđeno njihovim statutom ili pravilima.
S druge strane, fizičke osobe (pojedinci) ili neformalne grupe nisu ovlaštene za samostalno organiziranje i provođenje humanitarnih akcija, jer za to nemaju zakonsko ovlaštenje. To znači da ne mogu legalno prikupljati donacije ili organizirati aktivnosti koje su usmjerene na prikupljanje sredstava za humanitarne svrhe, osim ako to rade u suradnji s registriranom pravnom osobom koja ima potrebno odobrenje.
Za provedbu humanitarne akcije potrebno je također prijaviti akciju nadležnom tijelu, obično Ministarstvu rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike, koje izdaje odobrenje i nadzire zakonitost prikupljanja i raspodjele sredstava.