Nakon prijetnji djetetu u autobusu: Autotrolej odbija otkriti protokol, odgovornost prebacuju na putnike

Published on 23 July 2025 at 22:00

Foto: Portal ReStart

Nakon što je portal ReStart 10. srpnja objavio članak o ozbiljnom incidentu u autobusu linije 1, gdje je stariji muškarac prijetio maloljetnom dječaku riječima poput „Dobit ćeš svoje“ i „Imam nož“, stigao je i službeni odgovor riječkog prijevoznika Autotroleja.

No, umjesto konkretnih informacija o sigurnosnim protokolima i postupcima vozača u kriznim situacijama, stigao je odgovor koji je u mnogočemu zbunjujuć, obramben i proturječan – a odgovornost za reakciju prebacuje se na putnike, uključujući maloljetne svjedoke incidenta.

📌 Ako ste propustili prvi članak, pročitajte ga ovdje: Djeca u opasnosti, vozač ne reagira – Što se još mora dogoditi da bi se autobus zaustavio?


Što se dogodilo?

Dana 10. srpnja, u autobusu linije 1 (reg. oznaka RI-1990-K, br. vozila 817), maloljetni dječak je uzvikivao da se stariji muškarac makne od njega, navodeći da "smrdi po alkoholu" i da mu prijeti. Prijetnje su uključivale spominjanje noža i najave fizičkog napada. Drugi putnik pokušao je intervenirati, dok su nekoliko putnika – uključujući majku koja je sve prijavila – više puta zamolili vozača da zaustavi vozilo.

Unatoč tome, autobus je nastavio vožnju i zaustavljao se na tri stanice, no vozač je odbio stati izvanredno, komentiravši tek kod Željezničkog kolodvora: „Evo sad stojim.“ Tada su iz autobusa izašli i počinitelj i ugroženi dječak. Prema informacijama svjedoka, više osoba je kontaktiralo policiju, a patrola se uputila prema toj stanici.

Što kaže Autotrolej?

U službenom odgovoru Autotrolej navodi sljedeće:

➡️ „Vozač nije mogao vidjeti što se događa jer je autobus bio pun.”

➡️ „Vozač se nije mogao zaustaviti prije stajališta.”

➡️ „Čudi nas što nitko od putnika nije zvao policiju.”

➡️ „Informiranje škole i roditelja nije u našoj nadležnosti.”

Međutim, iz istog odgovora također proizlazi da je Autotrolej bio kontaktiran od strane PU Rijeka, što direktno pobija tvrdnju da nitko nije pozvao policiju.

Štoviše, Autotrolej je odbio javnosti dostaviti važeći sigurnosni protokol, unatoč izričitom zahtjevu da isti podijele kako bi se putnici informirali o pravima i procedurama u slučaju prijetnji i nasilja u vozilu.


Zašto je ovo važno?

Odbijanje transparentnosti u sustavu javnog prijevoza kada je riječ o zaštiti maloljetnika i reagiranju na moguće kazneno djelo stvara opasno ozračje normalizacije nasilja i institucionalne neodgovornosti.

U sustavu u kojem vozači redovito zaustavljaju autobus zbog putnika bez karte, kada se prijeti djetetu nožem – reakcija izostaje.


Što tražimo:

Portal ReStart traži:

1. Objavu pisanog protokola Autotroleja za krizne situacije (prijetnje, nasilje, oružje u vozilu, djeca u opasnosti),

2. Jasnu potvrdu tko je odgovorna osoba za sigurnost putnika i krizne protokole,

3. Informaciju je li prijeteći muškarac identificiran i priveden,

4. Potvrdu da je maloljetni dječak zaštićen, kao i informaciju jesu li o svemu obaviješteni zakonski skrbnici,

5. Da se vozačima hitno organizira dodatna edukacija o postupanju u kriznim situacijama.

Šutnja nije odgovor

Ako sustavi ne reagiraju kada je dijete ugroženo, tada ni građani ni djeca više ne znaju kome se obratiti. Transparentnost i spremnost na odgovornost temelj su sigurnog društva. A dok Autotrolej šuti o svojim protokolima, djeca i roditelji ostaju bez odgovora.

Portal ReStart nastavlja pratiti ovaj slučaj te će o daljnjem razvoju događaja obavijestiti i pravobraniteljicu za djecu, Povjerenicu za informiranje, Ministarstvo prometa te, po potrebi, i međunarodne mehanizme zaštite djece i prijavitelja nepravilnosti.

🔁 Podijelite ovu priču

🛡️ Djeca imaju pravo na sigurnost. I vi imate pravo na istinu.

Autor: I.P.


Prenosimo odgovor Autotroleja u cjelosti: 

Poštovana gospođo Pandur,

Ispričavamo se Vama i vašem sinu na neugodnostima, te Vas obavještavamo kako smo detaljno ispitali cijeli slučaj, a kontaktirani smo i od strane PU PGŽ koji rade na prijavljenom slučaju.

Isto tako obavljen je i razgovor s vozačem. Slučaj je zabilježen u našem sustavu i od strane prometnika, kao i od strane vozača.

Što se tiče obveza vozača i reagiranja u kriznim situacijama, napominjemo kako je u prvom redu osnovna zadaća vozača sigurnost u prometu svih sudionika, kako putnika koje prevozi tako i svih ostalih sudionika u prometu. Vozač ne može vozilo zautaviti na sred prometnice, već na stajalištu. Isto tako, obzirom je autobus bio pun putnika, vozač nema uvid u to što se događa u zadnjem dijelu vozila. Točno je da je bio zamoljen da stane, a to je isti i učinio. Obzirom na veliki broj putnika, a i prisustvo Vas samih neugodnstima koje ste opisali, iznenađuje nas zašto nitko od putnika nije pozvao policiju koja prema našim dosadašnjim iskustvima, vrlo brzo reagira, odnosno odmah dolaze na teren te sačekaju autobus na stajalištu. Sličnih je slučajeva nažalost već bilo, te su naši vozači uvijek reagirali na primjeren, profesionalan i ljudski način pogotovo kada su djeca u pitanju.

Nedavno je medijski bio popraćen i slučaj kada je naš vozač pomogao osobi koja je onesviještena ležala na stajalištu na Žabici.

Što se tiče informiranja škole i roditelja, navedeno nije u našoj nadležnosti te vjerujemo kako je policija i s roditeljima obavila razgovor.

U slučaju dodatnih pitanja ili nejasnoća, stojimo na raspolaganju.

Srdačan pozdrav,

Kristina Prijić, prof.

Ekspert za odnose s javnošću

URED DIREKTORA


Add comment

Comments

There are no comments yet.