Tko štiti građane dok sindikat štiti policiju?

Published on 1 July 2025 at 11:56

Foto: Portal ReStart

Dva oprečna događaja u samo 48 sati razotkrivaju dvostruka mjerila i izazivaju nelagodu među građanima.

U samo dva dana, hrvatska javnost svjedočila je dvama drastično različitim policijskim slučajevima, koji otvaraju staro, ali bolno pitanje: tko štiti građane kad policija prekorači ovlasti? I gdje je granica između zaštite službenika i prešućivanja sustavnih problema?

Prvo: udarac u glavu dok leži

Na snimci iz Zagreba, koja se munjevito proširila društvenim mrežama, vidi se muškarac koji, iako već leži na podu, prima snažan udarac nogom u glavu od strane policajca. Okružen drugim policajcima, nije pružao vidljiv otpor. Snimka izaziva val ogorčenja: nije riječ o privođenju, već o čistoj represiji.

Iz MUP-a su poručili da je otvorena interna istraga, no Sindikat policije nije se oglasio niti osudio ovakav čin. Građani ostaju bez jasne poruke da je i ovakvo nasilje – neprihvatljivo.

🔗 https://dnevnik.hr/vijesti/hrvatska/video-siri-se-snimka-uhicenja-policajac-lupio-muskarca-koji-je-lezao-na-podu---921814.html

 

Drugo: napad na policajku i promptna reakcija

Samo dan ranije, u Zagrebu je napadnuta policijska službenica. Sindikat je odmah reagirao, naglašavajući:

> "Napadač je stranac, policajka je Hrvatica."

🔗 https://net.hr/danas/vijesti/sindikat-ostro-nakon-napada-na-policajku-u-zagrebu-napadac-je-stranac-policajka-je-hrvatica

 

Ovakvo etničko isticanje, koje je neprimjereno i potencijalno zapaljivo, nije ništa drugo nego politički obojen odgovor koji potiče ksenofobiju i skreće pažnju s ključnog problema: nasilja prema bilo kome, neovisno o nacionalnosti.

 

A što kad policija zloupotrebljava ovlasti nad građankom-novinarkom?

Novinarka portala ReStart objavila je osobno iskustvo koje bi u svakoj pravnoj državi moralo potaknuti uzbunu: nakon što je u Rijeci fotografirala policijsko vozilo nepropisno parkirano na javnoj površini, zaustavila ju je policijska službenica u uniformi, koja je tražila legitimiranje i objašnjenje.

🔗 https://www.restartaj.org/javni-glas/grad-rijeka/2561609_fotografirala-sam-policijsko-vozilo-na-javnoj-povrsini-sto-se-zatim-dogodilo-otkriva-duboke-probleme-u-sustavu

🔗 https://www.restartaj.org/javni-glas/grad-rijeka/2562996_jesam-li-slucajno-fotografirala-vozilo-iz-policijske-potjere-zasto-su-me-pokusali-zaustaviti

 

Dvostruka pravila za jedne i druge

Kad policajac udari čovjeka koji leži – sve se relativizira. Kad građanin ili novinar postavi pitanje – nađe se pod povećalom.

Ali kad je policajka napadnuta – reagira se u roku od nekoliko sati.

Takav asimetričan tretman ruši povjerenje u institucije i šalje opasnu poruku: zakon ne vrijedi jednako za sve.

> “Osjećala sam se izloženo, uplašeno i nezaštićeno. Postavila sam legitimno pitanje, a doživjela sam tretman kao da sam učinila nešto protuzakonito.”

Društvo bez kontrole moći nije sigurno za nikoga.

A kad sustav štiti samo one koji nose značku, umjesto da štiti istinu – tada više nitko nije zaštićen.

Nitko razuman ne poriče pravo policije na zaštitu. Njihov posao je rizičan i težak. No, ako postoji sindikat koji se glasa kad je napadnuta policija, mora postojati i sustav koji se glasa kad su napadnuta prava građana. Zasad se čini da takav sustav ne postoji — barem ne u istoj glasnoći.

Izvor: https://www.facebook.com/share/v/16up1fFFEG/

Autor: I.P.


Kad država kopira građanske projekte, ali ih ne podržava

Dok se javnost informira o novom "antikorupcijskom" projektu Vlade RH koji uključuje edukacije, platforme i medijske objave, izostaje ključna informacija: u Hrvatskoj već djeluju neovisni mediji i platforme koji bez javnih sredstava godinama rade upravo to – pružaju građanima prostor za prijavu nepravilnosti, analizu zlouporaba i borbu protiv institucionalne šutnje.

Read more »

Add comment

Comments

There are no comments yet.