
Foto: Portal ReStart
Dva oprečna događaja u samo 48 sati razotkrivaju dvostruka mjerila i izazivaju nelagodu među građanima.
U samo dva dana, hrvatska javnost svjedočila je dvama drastično različitim policijskim slučajevima, koji otvaraju staro, ali bolno pitanje: tko štiti građane kad policija prekorači ovlasti? I gdje je granica između zaštite službenika i prešućivanja sustavnih problema?
Prvo: udarac u glavu dok leži
Na snimci iz Zagreba, koja se munjevito proširila društvenim mrežama, vidi se muškarac koji, iako već leži na podu, prima snažan udarac nogom u glavu od strane policajca. Okružen drugim policajcima, nije pružao vidljiv otpor. Snimka izaziva val ogorčenja: nije riječ o privođenju, već o čistoj represiji.
Iz MUP-a su poručili da je otvorena interna istraga, no Sindikat policije nije se oglasio niti osudio ovakav čin. Građani ostaju bez jasne poruke da je i ovakvo nasilje – neprihvatljivo.
Drugo: napad na policajku i promptna reakcija
Samo dan ranije, u Zagrebu je napadnuta policijska službenica. Sindikat je odmah reagirao, naglašavajući:
> "Napadač je stranac, policajka je Hrvatica."
Ovakvo etničko isticanje, koje je neprimjereno i potencijalno zapaljivo, nije ništa drugo nego politički obojen odgovor koji potiče ksenofobiju i skreće pažnju s ključnog problema: nasilja prema bilo kome, neovisno o nacionalnosti.
A što kad policija zloupotrebljava ovlasti nad građankom-novinarkom?
Novinarka portala ReStart objavila je osobno iskustvo koje bi u svakoj pravnoj državi moralo potaknuti uzbunu: nakon što je u Rijeci fotografirala policijsko vozilo nepropisno parkirano na javnoj površini, zaustavila ju je policijska službenica u uniformi, koja je tražila legitimiranje i objašnjenje.
🔗 https://www.restartaj.org/javni-glas/grad-rijeka/2562996_jesam-li-slucajno-fotografirala-vozilo-iz-policijske-potjere-zasto-su-me-pokusali-zaustaviti
Dvostruka pravila za jedne i druge
Kad policajac udari čovjeka koji leži – sve se relativizira. Kad građanin ili novinar postavi pitanje – nađe se pod povećalom.
Ali kad je policajka napadnuta – reagira se u roku od nekoliko sati.
Takav asimetričan tretman ruši povjerenje u institucije i šalje opasnu poruku: zakon ne vrijedi jednako za sve.
> “Osjećala sam se izloženo, uplašeno i nezaštićeno. Postavila sam legitimno pitanje, a doživjela sam tretman kao da sam učinila nešto protuzakonito.”
Društvo bez kontrole moći nije sigurno za nikoga.
A kad sustav štiti samo one koji nose značku, umjesto da štiti istinu – tada više nitko nije zaštićen.
Nitko razuman ne poriče pravo policije na zaštitu. Njihov posao je rizičan i težak. No, ako postoji sindikat koji se glasa kad je napadnuta policija, mora postojati i sustav koji se glasa kad su napadnuta prava građana. Zasad se čini da takav sustav ne postoji — barem ne u istoj glasnoći.
Izvor: https://www.facebook.com/share/v/16up1fFFEG/
Autor: I.P.
Tko štiti građane dok sindikat štiti policiju?
Foto: Portal ReStart
Djeca čekaju alimentaciju više od 6 mjeseci: Inicijativa poziva na hitan nadzor nad AORT-om
Foto: https://socskrb.hr/djelatnosti/obiteljskopravna-zastita/
Kratki vodič za građane: Što učiniti kad vam gradonačelnici počnu pametovati i lagati – i kako im pomrsiti račune!
Foto: https://www.pgz.hr/ustroj/upravna-tijela/upravni-odjel-za-pomorsko-dobro-promet-i-veze/pomorsko-dobro-i-koncesije/geoinformacijski-sustav-pomorskog-dobra-primorsko-goranske-zupanije-gis-baza-pomorskog-dobra/
Prodaju se školske stolice u Rijeci i Splitu: Jer reforma ide iz temelja… doslovno iz podruma!
Foto: Portal ReStart, I.P.
Zašto javni mediji šute o štrajku radnika Fortenove?
ZAŠTO MEDIJI ŠUTE O ŠTRAJKU RADNIKA U FORTENOVI?
Kad država kopira građanske projekte, ali ih ne podržava
Dok se javnost informira o novom "antikorupcijskom" projektu Vlade RH koji uključuje edukacije, platforme i medijske objave, izostaje ključna informacija: u Hrvatskoj već djeluju neovisni mediji i platforme koji bez javnih sredstava godinama rade upravo to – pružaju građanima prostor za prijavu nepravilnosti, analizu zlouporaba i borbu protiv institucionalne šutnje.
Portal ReStart: Država financira projekt po uzoru na naš rad – bez dijaloga i podrške
Portal ReStart već više od godinu dana javno i aktivno djeluje u području borbe protiv korupcije i nepravilnosti – kroz edukaciju, podršku prijaviteljima i istraživačko informiranje.
Može li se smatrati da su obrtnici u paušalnom sustavu oporezivanja u prikrivenom radnom odnosu?
Ukoliko su navedeni kriteriji zadovoljeni, postoji mogućnost da se poslovni odnos redefinira kao prikriveni radni odnos. NO, u skladu s praksom Vrhovnog i Ustavnog suda RH ( Npr. U-III-8294/2013), ključan je dogovor stranaka i njihova volja, a ne forma.
Nova mjesečna publikacija Javni Glas: Demokratski kompas
U okviru javnog interesa i jačanja informiranosti građana, pokrećemo seriju mjesečnih publikacija koje će obrađivati ključne teme iz područja rada, prava, javne uprave, socijalnih prava, temeljnih ljudskih prava i sloboda te svakodnevnog snalaženja u sustavu.
Rezultati bojkota trgovinama pokazuju: U Hrvatskoj i bogati plaču
Iznos računa bio je 50% niži od prošlog petka, potvrdila je Porezna uprava podacima iz službenih evidencija, a više informacija o tome možete naći na linku:
Hoće li nas sutra kazniti višim cijenama zbog bojkota?
Nakon vala nezadovoljstva i masovnog bojkota koji je zabilježen danas, postavlja se ključno pitanje: hoće li građani osjetiti posljedice na svojim novčanicima? Da li će kompanije pokušati nadoknaditi gubitke povećanjem cijena proizvoda i usluga?
Imate li malignu bolest ili rak? Ova objava mogla bi nekome značiti život
Za neke je ovo možda objava koja će im promjeniti život, za neke je samo pusta priča i ništa više.
Add comment
Comments