Informiranje i mediji su područja javnog interesa ključna za održavanje društvene stabilnosti, razvoja, te sveukupnog blagostanja građana.
Sloboda medija u Hrvatskoj odražava mješavinu napretka i izazova
Kao članica Europske unije, Hrvatska je formalno obavezana na poštivanje visokih standarda slobode medija, no praksa često pokazuje složeniju sliku.
U Hrvatskoj postoji zakonodavni okvir koji načelno osigurava slobodu medija, uključujući Ustav koji jamči slobodu izražavanja i medija. Međutim, zakoni se ponekad ne provode učinkovito, a neki novinari i medijske organizacije izražavaju zabrinutost zbog pritisaka koje doživljavaju.
Pritisci na novinare
Jedan od glavnih problema s kojima se suočavaju novinari u Hrvatskoj su pritisci kroz SLAPP tužbe (Strategic Lawsuits Against Public Participation). Ove tužbe koriste se kao alat za zastrašivanje novinara i medija, a cilj im je spriječiti objavljivanje kritičkih izvještaja. Također, novinari su suočeni s prijetnjama, zastrašivanjima i verbalnim napadima, osobito kada se bave osjetljivim temama poput korupcije ili političkih skandala.
Medijski pluralizam i vlasništvo
Medijski pluralizam u Hrvatskoj je također pod pritiskom. Veći dio medijskog tržišta kontroliraju nekoliko velikih privatnih kompanija, što može utjecati na raznolikost sadržaja i neovisnost novinarstva. Postoje i slučajevi političkog utjecaja na javne medije, što dodatno komplicira situaciju.
Uloga nevladinih organizacija i međunarodnih institucija
Nevladine organizacije, poput Hrvatskog novinarskog društva (HND), aktivno rade na zaštiti prava novinara i promicanju slobode medija. Međunarodne organizacije, uključujući Reportere bez granica (RSF), redovito prate situaciju i ocjenjuju razinu slobode medija u Hrvatskoj. Prema izvještajima, Hrvatska se obično nalazi na sredini ljestvice slobode medija u svijetu, ali s padajućim trendom u posljednjih nekoliko godina.
Sloboda medija u Hrvatskoj je formalno zajamčena, ali u praksi je često pod pritiskom. Potrebni su kontinuirani napori kako bi se osigurala stvarna neovisnost i sigurnost novinara, kao i jačanje pluralizma medija kako bi se osigurala raznolikost glasova u javnom prostoru.
Program JAVNI GLAS - GLAS GRAĐANA
Program koji stvara neovisnot i sigurnost novinara, te osigurava raznolikost glasova u javnom prostoru!
Zbog čega se u Hrvatskoj ne poštuju pravni propisi o slobodi medija?
Nepridržavanje pravnih propisa o slobodi medija u Hrvatskoj može se pripisati nekoliko međusobno povezanih faktora:
Politički pritisak i utjecaj
- Politizacija medija: U nekim slučajevima, političke stranke ili pojedinci koriste svoj utjecaj za kontrolu ili pritisak na medije, posebno na javne medije. Postoji zabrinutost da se određene vijesti cenzuriraju ili oblikuju kako bi odgovarale političkim interesima, umjesto da se objektivno i nepristrano izvještava.
- Postavljanje stranačkih kadrova: Na vodeće pozicije u javnim medijima ponekad se postavljaju osobe bliske političkim elitama, što može rezultirati pristranim izvještavanjem i autocenzurom.
SLAPP tužbe (Strategic Lawsuits Against Public Participation)
- Zastrašivanje novinara: SLAPP tužbe koriste se kao sredstvo za zastrašivanje novinara i medijskih kuća kako bi ih se obeshrabrilo od izvještavanja o određenim temama, posebno onima koje se tiču korupcije, kriminala ili političkih skandala. Iako su zakonski propisi o slobodi medija jasni, njihovo provođenje često je ograničeno zbog straha od visokih troškova i pravnih posljedica.
Nedovoljna provedba zakona
- Slabost pravosudnog sustava: Iako su zakonski okviri uspostavljeni, provedba tih zakona često je slaba. Pravosudni sustav može biti spor ili neefikasan u pružanju zaštite novinarima ili u sankcioniranju onih koji krše slobodu medija.
- Nedostatak sankcija: Čak i kada dođe do kršenja prava na slobodu medija, sankcije su često blage ili ih uopće nema, što dodatno potiče nekažnjivost.
Ekonomski pritisci
- Konzolidacija medijskog vlasništva: Većina medijskog tržišta u Hrvatskoj kontroliraju nekoliko velikih kompanija. Ova koncentracija vlasništva može dovesti do smanjenja raznolikosti sadržaja i stvaranja ekonomske ovisnosti medija o oglašivačima ili političkim interesima.
- Nedostatak financijske neovisnosti: Mnogi mediji u Hrvatskoj financijski ovise o prihodima od oglašavanja, koji mogu biti pod utjecajem političkih i gospodarskih interesa. To može rezultirati autocenzurom ili pristranim izvještavanjem.
Kultura autocenzure
- Strah od posljedica: Novinari se često suočavaju s prijetnjama, zastrašivanjem ili čak fizičkim napadima zbog svog rada. Zbog toga neki od njih pribjegavaju autocenzuri kako bi izbjegli moguće posljedice, čak i kada zakonski propisi štite njihovo pravo na slobodu izražavanja.
Nedovoljna edukacija i svijest
- Slaba svijest o pravima: Novinari i javnost možda nisu dovoljno svjesni svojih prava i zaštite koju im pružaju europski i nacionalni zakoni. To može rezultirati neadekvatnom obranom tih prava ili nepoduzimanjem pravnih koraka u slučaju kršenja.
Nedostatak potpore i solidarnosti
- Slaba podrška novinarskih udruga: Iako postoje organizacije poput Hrvatskog novinarskog društva (HND), podrška i solidarnost među novinarima i medijima ponekad nije dovoljno snažna da bi se efikasno suprotstavili pritiscima i kršenjima prava.
Kombinacija ovih faktora stvara okruženje u kojem je teško u potpunosti poštivati pravne propise o slobodi medija, unatoč njihovom postojanju. Kako bi se situacija poboljšala, potrebni su sveobuhvatni napori koji uključuju jačanje neovisnosti medija, učinkovitiju provedbu zakona, edukaciju novinara i javnosti te snažniju pravnu zaštitu i podršku za one koji se suočavaju s pritiscima.
U okviru Europske unije postoje različiti zakonski i politički dokumenti koji se odnose na slobodu medija i koje je Republika Hrvatska dužna poštivati.
Neki od najvažnijih su:
1. Povelja Europske unije o temeljnim pravima
- Članak 11 - Sloboda izražavanja i informiranja: Ovaj članak Povelje osigurava pravo na slobodu izražavanja, uključujući slobodu primanja i širenja informacija bez uplitanja javnih vlasti i bez obzira na granice.
- Članak 12 - Sloboda okupljanja i udruživanja: Također povezan sa slobodom medija, jer omogućava slobodu udruživanja, uključujući pravo na osnivanje i sudjelovanje u udrugama, koje često uključuju novinarska i medijska udruženja.
2. Europska konvencija o ljudskim pravima (ECHR)
- Članak 10 - Sloboda izražavanja: Europska konvencija, koju implementira Europski sud za ljudska prava, štiti slobodu izražavanja, uključujući slobodu medija, i direktno se primjenjuje u svim državama članicama EU-a, uključujući Hrvatsku.
3. Direktiva (EU) 2010/13/EU o audiovizualnim medijskim uslugama (AVMSD)
- Ova direktiva uspostavlja pravila za audiovizualne medije u EU, uključujući zaštitu pluralizma medija, regulaciju oglašavanja, zaštitu maloljetnika i promicanje europskog sadržaja. Države članice, uključujući Hrvatsku, moraju implementirati odredbe ove direktive u svoje nacionalno zakonodavstvo.
4. Uredba (EU) 2016/679 - Opća uredba o zaštiti podataka (GDPR)
- Iako primarno usmjerena na zaštitu osobnih podataka, GDPR također štiti novinarska prava, uključujući pravo na slobodu izražavanja i informiranja u kontekstu novinarstva i medijskih aktivnosti. Ova uredba izravno se primjenjuje u Hrvatskoj.
Činjenice da se u Hrvatskoj krše zakonske odredbe o slobodi medija jasne su i u bazi podataka umjetne inteligencije, stoga će korisniku, na upit o istom, potvrditi iznad navedene navode - https://chatgpt.com/
Autor: I.P.
Imate li malignu bolest ili rak? Ova objava mogla bi nekome značiti život
Za neke je ovo možda objava koja će im promjeniti život, za neke je samo pusta priča i ništa više.
Tragedija koja je potresla Hrvatsku: Dijete izgubilo život, sustav je ponovno zakazao
- podržati zahtjeve roditelja koji su žrtve i oštečenici ovog tragičnog pada sustava zaštite prava i djece
Brine li Vlada RH pitanja koja brinu građane ili samo gleda svoja posla?
Dok mnogi građani žive u siromaštvu i s primanjima koja nisu dostatna za osnovne potrebe i dostojanstven život od rada, dok žive diskriminirani i uvjetovani tržišnim pravilima, nedostatkom nekretnina i onemogućeni da budu kreditno sposobni, Vlada RH brine samo jedno pitanje - kako još popuniti proračun kroz poreze?.
Sustav javne odvodnje u Rijeci - Studijom iz 2015 godine u 2024 EU sredstvima donose zastarjele tehnologije
Uređaj za pročišćavanje otpadnih voda (UPOV) aglomeracije Rijeka, Foto: VIK
Sloboda medija u Republici Hrvatskoj
Informiranje i mediji su područja javnog interesa ključna za održavanje društvene stabilnosti, razvoja, te sveukupnog blagostanja građana.
Poštuje li Vlada RH dostojanstvo, ugled i čast svojih državljana
Vlada je na sjednici u četvrtak, 25. srpnja 2024. donijela odluku o visini osnovice za obračun plaća državnih dužnosnika, koja će se povećati za 83,45 posto, odnosno na 947,18 eura bruto, dok će predsjednicima Republike, Vlade i Sabora plaća narasti za oko 70 posto. Odlukom je obuhvaćeno 270 dužnosnika.
Mnogobrojne online reklame nisu dovoljne stoga casino Rizik pozivom obavještava korisnike o bonusima
Reklame su mnogobrojne i nalaze se posvuda. U Rijeci reklama Rizik Casina nalazi se i na autobusima Autotroleja kojima se obavlja javni gradski prijevoz. Prisutne su i na digitalnim plakatima, a u online svijetu iskaču vrlo često na svim stranicama koje isto dozvoljavaju. Očito ni to nije dovoljno za namamiti građane da zaigraju i izgube svoj novac, stoga su odlučili korisnike nazvati na broj mobilnog uređaja i obavijestiti o bonusu koji je na računu i tamo će biti ograničenog vremena dostupan. "Uz 2,00 € bonusa, nude i 10 besplatnih vrtnji" - rekao je korisnik koji je osobno dobio poziv.
Ustanove javnog priopćavanja u Hrvatskoj
U Hrvatskoj postoji nekoliko ključnih ustanova javnog priopćavanja koje igraju važnu ulogu u informiranju javnosti. Ove ustanove uključuju:
Bez pravosudnog sustava nema funkcionalne politike koje se efikasno provode, o tome svjedoče svi stanovnici Hrvatske
Funkcioniranje politike bez valjanog pravosudnog susutava je izrazito OTEŽANO i NEEFIKASNO. Pravosudni sustav je ključan za održavanje reda, provedbu zakona i zaštitu prava građana. Bez njega pojavljuju se slijedeći problemi, a o istima svjedoče gotovo svi stanovnici Republike Hrvatske:
Ovršni zakonom dozvoljeno je kamatarenje nad građanima i pravne zaštite za isto nema
Tijekom ove godine, zbog cjelokupne situacije upravnog i pravosudnog nasilja u kojem sam žrtva zbog prijave nepravilnosti, i ne mogućnosti provedbe ovrhe nad mojim novčanim sredstvima, s obzirom da nemam prihoda, FINA je isknjižila neka dugovanja s mojih računa, među kojima je bilo i dugovanje prema Erste banci.
Odvjetnici vrlo dobro znaju o ne funkcionalnosti pravosudnog sustava, a bez njih postaje se žrtva pravosuđa
Sva upravna tijela u postupcima jedno glasno su potvrdila: "Gospođo, treba vam odvjetnik". Osjećaj kad čujete tu rečenicu, kada ste pravno, socijalno, radno i zdravstveno onesposobljeni, jednako je kao da osobi bez nogu objašnjavate da mu trebaju noge. OK, shvatila sam bez odvjetnika ništa, ali... Vrlo rijetko koji odvjetnik je spreman stati protiv kolega iz pravosudnog sustava o kojima zavisi njegova čitava karijera, i mora oprezno gaziti i ne se zamjerati. Srećom to je tek manjina odvjetnika, ostalima je u rodu bar neki službenik suda, često sudac. Stoga i kad bi imala sredstva za troškove odvjetnika, treba pronaći onog koji bi se primio ovog "ćoravog posla".
Nikola Biloglav umislio da je Rješenje Porezne uprave iznad Odluke Trgovačkog suda u Rijeci
Trgovački sud u Rijeci, dana 25.09.2023. godine, a na prijedlog FINE od dana 16. lipnja 2023. godine , pokrenuo je stečajni postupak pravne osobe PLUS L j.d.o.o., te je na oglasnoj ploči postavio poziv vjerovnicima.
Odgovori Grada Rijeke na upite o oglašavanju Autotroleja u lipnju 2024.
Prije samo nekoliko dana Novi List informirao je građane o nepravilnostima otkrivenim u oglašavanju na vanjskim površinama KD Autotroleja.
Grad Rijeka objavio javni poziv za davanje stanova u najam za priuštivo stanovanje 13.01.2024
OBJAVLJEN JAVNI POZIV ZA DAVANJE STANOVA U NAJAM ZA PRIUŠTIVO STANOVANJE
Klikni zvjezdice i podrži nas u borbi za pravdu i istinu
Kada sam odlučila zatražiti svoja prava i suprotsaviti se nepravdi, kao prijavitelj nepravilnosti, tada nisam bila svjesna da istom nije učinjena samo nama šteta, odnosno da i mnoga druga javno upravna tijela, istom čine štete u pitanju Ustavnih prava svih građana i državnog proračuna, te da su iste ne zakonita i kažnjiva postupanja.
Stigao i odgovor Komunalnog redarstva Grada Rijeke: za smetlište i uklanjanje otpada odgovorna je PSC Lovorka d.o.o
Grad Rijeka, putem svog Komunalnog redarstva, potvrdio je kako za smetlište i postupak uklanjanja otpada u ovom slučaju odgovornost snosi PSC Lovorka d.o.o. U izjavi za medije navedeno je kako se očekuje od navedene tvrtke da poduzme odgovarajuće mjere u skladu s propisima o gospodarenju otpadom.
Javni prijevoz više nije u fokusu medija, a nova godina donijela je i poskupljenja
Tijekom protekle godine građani Rijeke suočavali su se s brojnim problemima u javnom prijevozu, za koje Autotrolej i Grad Rijeka nisu ponudili adekvatna rješenja. Autobusne linije su prorijeđene zbog nedostatka vozača, što je rezultiralo smanjenjem broja vožnji i pretrpanim autobusima u određenim terminima. Ponekad autobusi uopće ne bi stigli, prisiljavajući putnike da čekaju dodatnih pola sata ili da pješače. HRT News
Odgovorni za smetlište u centru Lovorka su ipak građani pojedinci
Prenosim tekst odgovora u cjelosti:
Imate li malignu bolest ili rak? Ova objava mogla bi nekome značiti život
Za neke je ovo možda objava koja će im promjeniti život, za neke je samo pusta priča i ništa više.
Smetlište centra Lovorka - slika stadiona Rujevica
Centar Lovorka nalazi se u neposrednoj blizini stadiona Rujevica. Ovaj kompleks obuhvaća nekoliko sadržaja, uključujući Fitness centar Lovorka i Grill Lovorka.
Može li izgradnja novih studentskih domova riješiti stambene probleme obitelji i rasteretiti tržište najma?
Mnoge obitelji u Gradu Rijeci već godinama se bore s visokim cijenama na tržištu najma stanova, ali i s nesklonim stavovima mnogih najmodavaca koji radije iznajmljuju svoje nekretnine studentima ili osobama bez maloljetne djece. Ovaj trend prisutan je još od 2020. godine, a situacija je danas postala gotovo neizdrživa. Zbog previsokih cijena najma, mnoge obitelji bile su prisiljene napustiti domovinu, ostaviti obitelj i prijatelje, te potražiti bolju priliku negdje drugdje.
Tragedija koja je potresla Hrvatsku: Dijete izgubilo život, sustav je ponovno zakazao
- podržati zahtjeve roditelja koji su žrtve i oštečenici ovog tragičnog pada sustava zaštite prava i djece
Tako se voli Rika: Sve je spremno za večerašnji spektakl, u Čavle stižu Kek, Đalović i prvotimci
Kako je najavljeno, izložbu otvara Matjaž Kek, ugledni nogometni stručnjak, aktualni izbornik reprezentacije Slovenije, omiljeni, dugogodišnji trener HNK Rijeke koja je pod njegovim vodstvom došla i do prve titule prvaka Hrvatske. Na izložbi, iza koje slijedi i humanitarna aukcija namijenjena aktivnostima riječke udruge Uzor, bit će izloženo niz predmeta, dresova i raznih artikala vezanih uz HNK Rijeka i navijačku skupinu Armada. Starije generacije moći će se prisjetiti slavnih trenutaka kluba, a oni mlađi naučiti i pročitati pregršt zanimljivosti iz prošlosti. U sklopu izložbe održat će se i aukcija potpisanih dresova igrača HNK Rijeka kao i umjetničkih radova Brune Nemaza, jednog od najproduktivnijih i najuglednijih umjetnika u čijem je fokusu street art s motivima navijačkog života zaljubljenika u Rijeku.
Zimska priča u petak u znaku filma, plesa i benda Pether North Pole, 20.12.2024.
Bojan Ekselenski · 3 years agoImages may be subject to copyright years ago
Rođendan Gradske knjižnice Rijeka i Turisti u sklopu Zimske priče iz Benčića, 19. 12.
U četvrtak, 19. prosinca 2024. godine, u sklopu Zimske priče iz Benčića Gradska knjižnica Rijeka obilježava prvu godinu rada u novoj zgradi, a u večernjim satima Turisti pripremaju Akustičnu sabotažu koja će se održati u prizemlju MMSU.
Vuk samotnjak i Vasko Atanasovski Trio u srijedu na Zimskoj priči iz Benčića, 18. 12.
PROGRAM ZIMSKE PRIČE IZ BENČIĆA U SRIJEDU
Medijska pismenost i zašto je ona važna?
U suvremenom društvu, mediji imaju veliki utjecaj na naše mišljenje, stavove, odluke i ponašanje. Medijska pismenost pomaže ljudima da budu:
Koncert dua Cons Acoustic u sklopu Zimske priče iz Benčića, 17. 12.
PROGRAM ZIMSKE PRIČA U BENČIĆU U UTORAK
Zaštita građana koju država navodno jamči odredbama zakona i Ustavom RH
Navodno država štiti obitelj i materinstvo.
Postupanja Hrvatskog zavoda za socijalni rad
Hrvatski zavod za socijalni rad, Pu Rijeka, prekršio je odredbe zakona i time propustio zaštiti prava i dobrobiti djece.
Add comment
Comments