
Prije svega potrebno je uvesti dodatne poreze, netko ipak treba financirati uvećane plaće!
Dok mnogi građani žive u siromaštvu i s primanjima koja nisu dostatna za osnovne potrebe i dostojanstven život od rada, dok žive diskriminirani i uvjetovani tržišnim pravilima, nedostatkom nekretnina i onemogućeni da budu kreditno sposobni, Vlada RH brine samo jedno pitanje - kako još popuniti proračun kroz poreze?.
Nije dovoljna činjenica da smo država s najvećom stopom PDV-a, država s najmanjim prosjekom plaće, ali i država s visokim troškovima i cijenama smještaja i osnovnih namirnica.
Što Vlada kaže o uvođenju poreza na nekretnine?
Vlada Republike Hrvatske predlaže uvođenje novog poreza na nekretnine kao dio šireg paketa poreznih reformi. Glavni ciljevi ovog prijedloga su:
-
Povećanje pravednosti oporezivanja: Novi porez na nekretnine zamišljen je tako da osigura pravedniju raspodjelu poreznog opterećenja. Namjera je oporezivati nekretnine na temelju njihove tržišne vrijednosti, čime bi vlasnici luksuznih ili više nekretnina plaćali veći porez u odnosu na vlasnike jedne ili manje vrijedne nekretnine.
-
Povećanje prihoda lokalnih jedinica: Predviđa se da bi porez na nekretnine omogućio stabilan izvor prihoda za jedinice lokalne samouprave (općine, gradove i županije). Time bi se omogućilo financiranje lokalnih projekata i infrastrukture te smanjilo oslanjanje na državne transfere.
-
Poboljšanje učinkovitosti poreznog sustava: Uvođenjem ovog poreza, vlada nastoji pojednostaviti i modernizirati postojeći sustav oporezivanja nekretnina, zamjenjujući dosadašnje komunalne naknade, porez na kuće za odmor i slične lokalne namete jednim integriranim porezom.
-
Rješavanje pitanja neiskorištenih i praznih nekretnina: Novi porez mogao bi potaknuti vlasnike praznih ili neiskorištenih nekretnina da ih stave u funkciju (prodaju, iznajme) kako bi izbjegli dodatno porezno opterećenje.
Ovi prijedlozi izazvali su rasprave u javnosti, pri čemu se naglašava potreba za preciznim definiranjem kako bi se izbjegle nepravde i osiguralo da novi porez ne postane preveliko opterećenje za građane, osobito za one s nižim prihodima ili vlasnike nekretnina u manje razvijenim područjima.

https://www.vikendi.com/hr/ruralna-kuca-d845/
Posljedice reforme za građane s nižim prihodima i vlasnike nekretnina u manje razvijenim područjima
Uvođenje poreza na nekretnine moglo bi imati nekoliko potencijalnih posljedica za građane s nižim prihodima i vlasnike nekretnina u manje razvijenim područjima:
-
Financijsko opterećenje: Građani s nižim prihodima mogli bi se suočiti s dodatnim financijskim teretom, osobito ako posjeduju nekretnine koje su naslijeđene ili koje su u obitelji dugo vremena. Čak i ako su nekretnine vrijednije, vlasnici možda nemaju dovoljno likvidnih sredstava da podmire novi porez. To bi moglo dovesti do toga da neki vlasnici budu prisiljeni prodati svoje nekretnine kako bi izbjegli ili podmirili porezne obveze.
-
Depopulacija ruralnih i manje razvijenih područja: U manje razvijenim područjima, gdje tržišna vrijednost nekretnina nije visoka, novi porez mogao bi dodatno opteretiti već ionako ugrožena kućanstva. Ako porez bude nepodnošljiv, to bi moglo potaknuti daljnje iseljavanje stanovništva iz tih krajeva, što bi moglo dodatno pogoršati problem depopulacije i gospodarskog zaostajanja.
-
Smanjena vrijednost nekretnina: Ako porez na nekretnine bude visok, moglo bi doći do smanjenja potražnje za nekretninama, osobito u manje atraktivnim područjima, što bi dovelo do pada cijena nekretnina. To bi dodatno umanjilo imovinsku vrijednost građana u tim područjima.
-
Poteškoće u nasljeđivanju nekretnina: U obiteljima s nižim prihodima, gdje se nekretnine često prenose s generacije na generaciju, novi porez mogao bi otežati nasljeđivanje. Nasljednici bi mogli biti suočeni s velikim poreznim obvezama koje ne mogu ispuniti, što bi moglo prisiliti obitelji da prodaju imovinu koja ima dugogodišnju sentimentalnu vrijednost.
-
Društvene nejednakosti: Ako porez na nekretnine ne bude pravilno kalibriran, mogao bi produbiti društvene nejednakosti. Građani s većim prihodima i više nekretnina mogli bi lakše podnijeti dodatne troškove, dok bi oni s nižim prihodima mogli osjetiti značajan udar na svoj standard života.
Važno je da vlada pažljivo razmotri ove potencijalne posljedice i osigura mjere koje će zaštititi najranjivije skupine građana, kao što su primjerice porezne olakšice ili izuzeća za socijalno ugrožene osobe i područja.
Zaključno povećanje plaća ponovno ide na teret obitelji s niskim primanjima i socijalno ugroženih građana, starijih osoba i osobama s invaliditetima! Ostali će s lakoćom namiriti poreze i zadržati tržišni monopol i diskriminaciju nad oštećenima.
Autor: I.P.
JAVNO JE JAVNO: Zavod za javno zdravstvo PGŽ traži uklanjanje vlastitog natječaja – i to putem Facebook komentara
Izvor: Facebook
Kako je Thompson srušio sva ograničenja: Zašto je sada dozvoljeno ono što se godinama zabranjivalo?
Foto: Portal ReStart
Teže do kredita – tko i koliko stan može pratiti?
📉 Novi kreditni kriteriji – još jedan čavao u lijes dostupnog stanovanja
Tko štiti građane dok sindikat štiti policiju?
Foto: Portal ReStart
Djeca čekaju alimentaciju više od 6 mjeseci: Inicijativa poziva na hitan nadzor nad AORT-om
Foto: https://socskrb.hr/djelatnosti/obiteljskopravna-zastita/
Kratki vodič za građane: Što učiniti kad vam gradonačelnici počnu pametovati i lagati – i kako im pomrsiti račune!
Foto: https://www.pgz.hr/ustroj/upravna-tijela/upravni-odjel-za-pomorsko-dobro-promet-i-veze/pomorsko-dobro-i-koncesije/geoinformacijski-sustav-pomorskog-dobra-primorsko-goranske-zupanije-gis-baza-pomorskog-dobra/
Prodaju se školske stolice u Rijeci i Splitu: Jer reforma ide iz temelja… doslovno iz podruma!
Foto: Portal ReStart, I.P.
Zašto javni mediji šute o štrajku radnika Fortenove?
ZAŠTO MEDIJI ŠUTE O ŠTRAJKU RADNIKA U FORTENOVI?
Kad država kopira građanske projekte, ali ih ne podržava
Dok se javnost informira o novom "antikorupcijskom" projektu Vlade RH koji uključuje edukacije, platforme i medijske objave, izostaje ključna informacija: u Hrvatskoj već djeluju neovisni mediji i platforme koji bez javnih sredstava godinama rade upravo to – pružaju građanima prostor za prijavu nepravilnosti, analizu zlouporaba i borbu protiv institucionalne šutnje.
Portal ReStart: Država financira projekt po uzoru na naš rad – bez dijaloga i podrške
Portal ReStart već više od godinu dana javno i aktivno djeluje u području borbe protiv korupcije i nepravilnosti – kroz edukaciju, podršku prijaviteljima i istraživačko informiranje.
Može li se smatrati da su obrtnici u paušalnom sustavu oporezivanja u prikrivenom radnom odnosu?
Ukoliko su navedeni kriteriji zadovoljeni, postoji mogućnost da se poslovni odnos redefinira kao prikriveni radni odnos. NO, u skladu s praksom Vrhovnog i Ustavnog suda RH ( Npr. U-III-8294/2013), ključan je dogovor stranaka i njihova volja, a ne forma.
Nova mjesečna publikacija Javni Glas: Demokratski kompas
U okviru javnog interesa i jačanja informiranosti građana, pokrećemo seriju mjesečnih publikacija koje će obrađivati ključne teme iz područja rada, prava, javne uprave, socijalnih prava, temeljnih ljudskih prava i sloboda te svakodnevnog snalaženja u sustavu.
PROMJENA KOJA NE MIJENJA NIŠTA?
Foto: https://www.rijeka.hr/gradonacelnica-rincic-najavila-novi-potez-smjenjuje-direktora-rijeka-plusa-zeljka-smojvera/
Saga Autotrolej se nastavlja: Rijeka bira medije kojima odgovara, dokumente i dalje skrivaju
Nakon što je portal ReStart prvi postavio pitanje o ukidanju besplatnog prijevoza srednjoškolcima, očito nezgodno pitanje nije izazvalo reakciju gradske uprave. No, kada je isto pitanje objavio portal Rijeka Danas – i to uz preneseni tekst s portala ReStart – Grad je promptno reagirao. Samo ne prema nama.
Djeca u opasnosti, vozač ne reagira: Što se još mora dogoditi da bi se autobus zaustavio?
Foto: Portal ReStart
Građanska inicijativa – što jest, a što nije? Prava, manipulacije i (ne)formalna suradnja s vlastima
Foto: Portal ReStart
MASLINE U ŽARDINJERAMA, A POSTOJEĆI DRVOREDI – ZATRPANI?
Foto: Portal ReStart
Tko odlučuje kome pripada vidljivost? Grad Rijeka i manifestacija Art Explora bez prostora za lokalne medije
Foto: Portal ReStart
Povlašteni odnosi i selektivno djelovanje gradske uprave: slučaj Vivoda i inicijativa koja to nije
Foto: facebook
JAVNO JE JAVNO: Zavod za javno zdravstvo PGŽ traži uklanjanje vlastitog natječaja – i to putem Facebook komentara
Izvor: Facebook
Što se stvarno događa dok svi komentiramo Thompsonov koncert?
Foto: preuzeto s facebook stranica
Tko nam krade more? Riječani ostaju bez plaža dok investitori grade na pomorskom dobru
Foto: Udruga Pravda Istina Odgovornost
Tko upravlja javnim sredstvima za oglašavanje kulturnih manifestacija?
Foto: Portal ReStart
Saga Autotrolej se nastavlja: Nema odgovora, nema transparentnosti, a pravo je opet selektivno
Foto: Portal ReStart
Kako je Thompson srušio sva ograničenja: Zašto je sada dozvoljeno ono što se godinama zabranjivalo?
Foto: Portal ReStart
Moguće posljedice najavljenog nevremena – grom pogodio stablo u Rijeci?
Foto: Portal ReStart, I.P.
Uhićenje zbog fotografije Galeba: Upozorenje svima koji prijavljuju nepravilnosti u Rijeci?
Nedeljko Kuzma, riječki pomorac, nedavno je završio u pritvoru zbog — naizgled — banalnog razloga: fotografiranja broda "Galeb". Iako se čin mogao činiti bezazlenim, reakcija državnih tijela bila je iznimno oštra. Pritom je Kuzma tretiran "kao najgori kriminalac" — u lisicama, bez prethodnog obaviještenja, doveden u dva različita pritvora.
Teže do kredita – tko i koliko stan može pratiti?
📉 Novi kreditni kriteriji – još jedan čavao u lijes dostupnog stanovanja
Postupak portala Rijeka Danas: ignoriranje izvora i profesionalnih standarda?
Izvor: društvena mreža Facebook
Tko odlučuje kome Grad Rijeka odgovara? ReStart prvi objavio temu prijevoza, ali ignoriran – odgovor dobio drugi medij
Foto: Portal ReStart
Add comment
Comments