Gradski vijećnici i policijski službenici kao ne primjećuju čovjeka koji se naselio uz fontanu

Published on 29 August 2024 at 15:11

Više od 10 dana ovaj čovjek drži svoje osobne stvari i spava uz fontanu na Riječkom Korzu, da li je moguće da uprava nije prepoznala problem i potrebu za rješenjem?

Problem beskućništva je u porastu, uprava nema rješenje i odbija odgovornosti u svakom postavljenom upitu o istom

Na moje ponovne upite i o mojoj osobnoj situaciji bez stambenog rješenja, kao i u situaciji mnogih, uprava pere ruke od odgovornosti. Na posljednji odgovor dobiven nakon upita o konkretnim lokacijama praznih stanova, osim što ponavlja da ne može dati stan u najam izvan liste prioriteta, dokazala je kako ni u ovom pitanju nema jednostavnih zakonskih rješenja. Ne riješeni pravno imovinski odnosi, daju upravi dovoljno prostora da upravlja javno dostupnim podacima, odnosno da ih prilagođava. 

Zbog imovinsko pravnih odnosa koji nisu uređeni ni danas, nakon brojnih usklađivanja, uprave i ostali vlasnici nekretnina mogu skrivati podatke o svojoj imovini, odnosno nekretnine koje posjeduju u vlasništvu. Jednako je i s stanovima Grada Rijeke.

Gradska uprava u svim dopisima ističe da je svjesna potrebe koja premašuje mogućnosti, no u niti jednom ne predstavlja rješenja, i što bi zaista trebala npr. ja kao majka s dvoje djece, postati beskućnik ili se odreći svojih roditeljskih prava i poslati djecu na udomljavanje? Zbog čega? Zbog preniskih plaća i apartmanima kojih u gradu ima stotine ? Zbog visokih cijena najma koji iznose koliko i cijela plaća, jer ipak tržište upravlja cijenama najma? 

Cijene stanova išle su za nekoliko stotina eura gore, a Grad Rijeka nudi maksimalni iznos od 200,00 eura naknade za podstanarstvo, kao rješenje za najmove koje iznose 700,00 - 800,00 eura bez uključenih režijskih troškova. Realno naknada udovoljava trošak režija, no ni blizu ne rješava problem građana koji zarađuju iznos koji je jednak iznosu potrebnom za mjesečni najam.

Gradska uprava okreće glavu i od činjenice da traje diskriminacija već godinama, te da je roditeljima s djecom ne moguće naći najmodavca koji je voljan iznajmiti svoju nekretninu, a posebno kad je u pitanju jedno roditeljska zajednica, svi žele turista, radnika ili studenta. Obitelj nije poželjna.

Zaista je nevjerojatno da uz toliki broj zaposlenih, uprava ne vidi problem koji u Rijeci postoji već nekoliko godina, a u 2023. godini uvođenjem eura, situacija se pogoršala, i mnogi građani žive u siromaštvu, a obitelji ne mogu osigurati osnovne potrebe sebe i maloljetne djece o kojoj skrbe. Srećom mnogi se snađu uz pomoć i podršku obitelji i/ili dobrih humanitarnih građana odnosno udruga, no što je s onima koji nemaju podršku obitelji? 

Iako je ovo problem na državnoj razini, jedinice lokalne samouprave nadležne su u pitanju stambenog zbrinjavanja građana

U gotovo svakom odgovoru, spominje se Lista prioriteta, iako svi znamo da ista nije funkcionalna. U nužnom smještaju nema slobodnih mjesta, jer korisnici ne mogu naći rješenja pa ostaju i nakon dozvoljenih maksimalnih 5 godina u smještaju. No, ovaj problem nije problem koji šteti korisnicima koji se nađu u potrebi, ali za njih nema nužnog smještaja jer su istom dugotrajno naseljeni isti građani. Prihvatilišta imaju samo 28 mjesta i također su popunjena. Rijeka nema prenoćiste za situacije koje zahtijevaju hitna rješenja. 

Dakle, gradska uprava nema rješenje za povratak građana iz siromaštva u normalan život, a zbog toga nemaju ni rješenje za osobe koje su se u istom našle. Zapravo, nema socijalna rješenja, građani ostaju dugotrajno u socijalnom siromaštvu, gradskom imovinom se nemarno upravlja, a o svemu nitko ne odgovara. 

Prema vladi trebalo im je povisiti plaće kako bi bili motiviraniji na radu. Hoće li njihove povišice donijeti rješenja mnogobrojnih problema? Hoće li ih zaista motivirati u radu ili će samo pridonijeti broju njihovih osobnih nekretnina u vlasništvu, naravno, prikrivenih u katastru!?

Autor: I.P.



Add comment

Comments

There are no comments yet.