
Upravni sporovi i kršenja zakona o općem upravnom postupku (ZOUP) mogu izazvati različite vrste šteta za građane, uključujući materijalne i nematerijalne štete. U ovom članku pružamo vam sve ključne informacije o vašim pravima na naknadu štete u tim situacijama.
Prava na Naknadu Štete u Upravnim Sporovima
U Hrvatskoj, naknada štete u upravnom sporu regulirana je Zakonom o upravnim sporovima. Građani mogu tražiti naknadu štete koja im je nanesena nezakonitim aktom tijela javne vlasti ili radnjom službene osobe u vezi s obavljanjem javnih ovlasti.
Vrste Štete
- Materijalna šteta: Obuhvaća stvarni gubitak (npr. gubitak imovine) i izmaklu korist (npr. propuštena dobit).
- Nematerijalna šteta: Uključuje duševne boli, povredu ugleda, časti i dostojanstva.
Postupak za Naknadu Štete
- Podnošenje tužbe: Stranka može podnijeti tužbu nadležnom upravnom sudu, zahtijevajući naknadu štete.
- Dokazi: Tužitelj mora pružiti dokaze o pretrpljenoj šteti, uključujući opis štete i iznos tražene naknade.
- Odlučivanje suda: Sud procjenjuje osnovanost zahtjeva i određuje iznos naknade na temelju dostavljenih dokaza.
Rokovi
Tužba za naknadu štete mora se podnijeti u roku od tri godine od dana kada je osoba saznala za štetu i za osobu koja je štetu prouzročila, a najkasnije pet godina od dana nastanka štete.
Šteta zbog Upravne Šutnje
Upravna šutnja nastaje kada tijelo javne vlasti ne donese odluku u zakonski propisanom roku. To može uzrokovati nematerijalnu štetu poput duševnih boli i stresa zbog neizvjesnosti, te povrede ugleda i časti.
Postupak u Slučaju Upravne Šutnje
- Podnošenje žalbe: Stranka može podnijeti žalbu višem tijelu ako prvostupanjsko tijelo ne donese rješenje u propisanom roku.
- Podnošenje tužbe: Ako se žalba ne riješi u roku, stranka može pokrenuti upravni spor zbog upravne šutnje.
Nematerijalna Šteta zbog Kršenja ZOUP-a
Kršenje odredbi ZOUP-a može uključivati razne nezakonite radnje ili propuste tijela javne vlasti, što može prouzročiti nematerijalnu štetu kao što su:
- Duševne boli i stres: Zbog nepravednog postupanja ili neizvjesnosti.
- Povreda ugleda i časti: Ako je kršenje zakona dovelo do nepravedne percepcije ili etiketiranja osobe.
- Povreda dostojanstva: Ako je osoba pretrpjela ponižavanje ili degradaciju.
Postupak za Naknadu Nematerijalne Štete
- Podnošenje tužbe: Stranka podnosi tužbu nadležnom sudu za naknadu nematerijalne štete.
- Dokazivanje: Tužitelj mora dokazati pretrpljenu nematerijalnu štetu putem relevantnih dokaza kao što su iskazi svjedoka i medicinska dokumentacija.
- Odlučivanje suda: Sud procjenjuje osnovanost zahtjeva i određuje pravičnu naknadu na temelju dostavljenih dokaza.
Kriteriji za Određivanje Naknade Nematerijalne Štete
- Težina povrede: Sud razmatra ozbiljnost povrede prava ili interesa tužitelja.
- Trajanje povrede: Dulje trajanje duševnih boli ili drugih povreda može povećati iznos naknade.
- Posljedice povrede: Sud uzima u obzir utjecaj povrede na život tužitelja.
Građani imaju pravo na naknadu štete u slučaju upravne šutnje ili kršenja zakona o općem upravnom postupku. Nematerijalna šteta obuhvaća duševne boli, povredu ugleda, časti i dostojanstva, a naknada štete osigurava se putem upravnih sudova. Ako smatrate da ste pretrpjeli štetu, obratite se pravnom stručnjaku za savjet i poduzmite odgovarajuće pravne korake kako biste ostvarili svoja prava.
Autor: I.P.
Nakon 15 Upravnih sporova od 25.03.2024. slijede nove zakonske odredbe, slučajnost ili službena manipulacija?
Promjena zakona donesena 25.03.2024. - SLUČAJNOST ILI NE?
Snimanje razgovora s javnim tijelima - kazneno djelo ili ne?
Osim što ne odgovaraju na moje email poruke, kao ni službene podneske, od kad imaju primljeno na znanje da se razgovore snima, odbijaju razgovarati, a istovremeno mene u čitavom postupku navode upravo na to - razgovor koji se ne snima i bilježi vjerodostojno! Kao razlog odbijanja komunikacije navode da je isto kažnjivo djelo - no, to nije točno!
Državna uprava
Ovaj Zakon uređuje sustav državne uprave, ovlaštenja za donošenje provedbenih propisa i privremenih interventnih mjera. Neki ključni dijelovi uključuju:
Poslovi koje radimo umjesto javnih upravnih tijela od 2017 godine
I. OSNOVNI POJMOVI
Naknada Štete u Upravnim Sporovima i Kršenje Zakona o Općem Upravnom Postupku
U Hrvatskoj, naknada štete u upravnom sporu regulirana je Zakonom o upravnim sporovima. Građani mogu tražiti naknadu štete koja im je nanesena nezakonitim aktom tijela javne vlasti ili radnjom službene osobe u vezi s obavljanjem javnih ovlasti.
Državno odvjetništvo: neovisno tijelo ili protu stranka?
Državno odvjetništvo je definirano kao samostalno i neovisno tijelo koje ima ovlasti postupati protiv počinitelja kaznenih djela, štititi imovinu Republike Hrvatske te poduzimati pravne radnje za zaštitu Ustava i zakona. Njegovo djelovanje temelji se na Ustavu, međunarodnim ugovorima i pravnoj stečevini Europske unije.
Poslovi Državnoodvjetničke Uprave: Osiguranje Pravilnog Rada i Poslovanja
Godišnju listu istražitelja, koji provode dokazne radnje u prethodnom postupku, određuju županijski državni odvjetnici i odvjetnici posebnih državnih odvjetništava. Ova lista uključuje osobe s odgovarajućim iskustvom i sposobnostima za istraživanje kaznenih djela, a sastavlja se uz suradnju s policijom i drugim državnim tijelima.
Nadležnosti Državnog Odvjetništva Republike Hrvatske: Zaštita Pravnog Poretka i Javnog Interesa
Općinska državna odvjetništva postupaju pred općinskim sudovima i javnopravnim tijelima, dok županijska državna odvjetništva djeluju pred županijskim, trgovačkim i upravnim sudovima. Posebna državna odvjetništva postupaju pred sudovima određenim zakonom. Državno odvjetništvo Republike Hrvatske (DORH) poduzima pravne radnje radi zaštite Ustava i zakonitosti pred Ustavnim sudom, Vrhovnim sudom te drugim visokim sudovima, a može djelovati i pred stranim sudovima ako je to zakonom propisano
Ustrojstvo, Nadležnost i Rad Državnog Odvjetništva
Državno odvjetništvo Republike Hrvatske organizirano je za cijelo područje Hrvatske, a sastoji se od županijskih i općinskih državnih odvjetništava. Po potrebi se mogu ustanoviti i posebna državna odvjetništva za specifične vrste predmeta. Svako odvjetništvo djeluje unutar svoje nadležnosti, a općinska su podređena županijskim, koja su pak podređena Državnom odvjetništvu Republike Hrvatske.
Zaposleni u upravnim tijelima imaju zaštitu od kaznenog zakona, iako nemaju imunitet propisan odredbama zakona
Državni službenici upravnih javnih tijela u RH nemaju zakonom propisane imunitete, odnosno, čak ni sudbene vlasti nemaju apsolutne imuitete kad su u pitanju prekršaji i djela iz odredbi Kaznenog zakona, no sustav im daje apsolutne imunitete, čak i kad su kaznena djela jasno dokazana!
Portal za digitalizaciju društva građana predstavlja novi oblik organiziranja društvenog i kulturnog sadržaja te decentralizaciju javnih politika.
Uhićenje zbog fotografije Galeba: Upozorenje svima koji prijavljuju nepravilnosti u Rijeci?
Nedeljko Kuzma, riječki pomorac, nedavno je završio u pritvoru zbog — naizgled — banalnog razloga: fotografiranja broda "Galeb". Iako se čin mogao činiti bezazlenim, reakcija državnih tijela bila je iznimno oštra. Pritom je Kuzma tretiran "kao najgori kriminalac" — u lisicama, bez prethodnog obaviještenja, doveden u dva različita pritvora.
Teže do kredita – tko i koliko stan može pratiti?
📉 Novi kreditni kriteriji – još jedan čavao u lijes dostupnog stanovanja
Postupak portala Rijeka Danas: ignoriranje izvora i profesionalnih standarda?
Izvor: društvena mreža Facebook
Tko odlučuje kome Grad Rijeka odgovara? ReStart prvi objavio temu prijevoza, ali ignoriran – odgovor dobio drugi medij
Foto: Portal ReStart
Smjene bez sustavne odgovornosti – odlučnost gradonačelnice Rinčić ili još jedan populistički manevar?
Foto: Portal ReStart
Besplatni prijevoz: Umirovljenici dočekani s beneficijama, srednjoškolci bez najave ostali bez prava – Grad bez odgovora, direktor Autotroleja smijenjen
Grad Rijeka i dalje ne odgovara tko i kada je ukinuo pravo na besplatan javni prijevoz za srednjoškolce preko socijalnog programa, dok se u međuvremenu uvodi pravo za umirovljenike bez javne odluke. Gradonačelnica Iva Rinčić smijenila je direktora Autotroleja.
"Mjesto za sportske znalce" – marketinški trik ili prikriveno ciljanje mladih?
SuperSport kladionica, smještena svega 40 metara od Centra za tehničku kulturu Rijeka, postavlja novi natpis koji otvara pitanja o prikrivenom oglašavanju i zaštiti djece od industrije klađenja.
Topli obrok pod suncem: Kako Grad Rijeka organizira prehranu za svoje najsiromašnije građane
U ime korisnika zajamčene minimalne naknade (ZMN) i zabrinutih članova lokalne zajednice, početkom 2025. uputila sam Gradu Rijeci službeni upit o načinu na koji se u našem gradu organizira podjela toplih obroka putem Pučke kuhinje. Problem je bio jasan: iako je Gradsko društvo Crvenog križa ugovoreni partner sa iskustvom i resursima za dostavu hrane nepokretnim osobama, obroke za korisnike ZMN-a u praksi distribuira Dom Kantrida, i to isključivo osobnim dolaskom korisnika na dvije gradske lokacije, svakodnevno u 12 sati, bez mogućnosti dostave.
Razvoj Rijeke na Delti — vizija ili uzaludni pokušaj?
Foto: https://images.app.goo.gl/pTWX9
Rijeka između projekata: Akvarij na Delti, Marina, UPOV i prijetnje okolišu
FOTO: https://images.app.goo.gl/pTWX9
NAPAD NA UMJETNOST I SLOBODU IZRAŽAVANJA NA TRSATU
Foto: facebook stranica Gluma i mediji
Nedostatak službenih odluka i transparentnosti oko prava na besplatan prijevoz u Rijeci
Foto: Portal ReStart
Add comment
Comments