Upravni sporovi i kršenja zakona o općem upravnom postupku (ZOUP) mogu izazvati različite vrste šteta za građane, uključujući materijalne i nematerijalne štete. U ovom članku pružamo vam sve ključne informacije o vašim pravima na naknadu štete u tim situacijama.
Prava na Naknadu Štete u Upravnim Sporovima
U Hrvatskoj, naknada štete u upravnom sporu regulirana je Zakonom o upravnim sporovima. Građani mogu tražiti naknadu štete koja im je nanesena nezakonitim aktom tijela javne vlasti ili radnjom službene osobe u vezi s obavljanjem javnih ovlasti.
Vrste Štete
- Materijalna šteta: Obuhvaća stvarni gubitak (npr. gubitak imovine) i izmaklu korist (npr. propuštena dobit).
- Nematerijalna šteta: Uključuje duševne boli, povredu ugleda, časti i dostojanstva.
Postupak za Naknadu Štete
- Podnošenje tužbe: Stranka može podnijeti tužbu nadležnom upravnom sudu, zahtijevajući naknadu štete.
- Dokazi: Tužitelj mora pružiti dokaze o pretrpljenoj šteti, uključujući opis štete i iznos tražene naknade.
- Odlučivanje suda: Sud procjenjuje osnovanost zahtjeva i određuje iznos naknade na temelju dostavljenih dokaza.
Rokovi
Tužba za naknadu štete mora se podnijeti u roku od tri godine od dana kada je osoba saznala za štetu i za osobu koja je štetu prouzročila, a najkasnije pet godina od dana nastanka štete.
Šteta zbog Upravne Šutnje
Upravna šutnja nastaje kada tijelo javne vlasti ne donese odluku u zakonski propisanom roku. To može uzrokovati nematerijalnu štetu poput duševnih boli i stresa zbog neizvjesnosti, te povrede ugleda i časti.
Postupak u Slučaju Upravne Šutnje
- Podnošenje žalbe: Stranka može podnijeti žalbu višem tijelu ako prvostupanjsko tijelo ne donese rješenje u propisanom roku.
- Podnošenje tužbe: Ako se žalba ne riješi u roku, stranka može pokrenuti upravni spor zbog upravne šutnje.
Nematerijalna Šteta zbog Kršenja ZOUP-a
Kršenje odredbi ZOUP-a može uključivati razne nezakonite radnje ili propuste tijela javne vlasti, što može prouzročiti nematerijalnu štetu kao što su:
- Duševne boli i stres: Zbog nepravednog postupanja ili neizvjesnosti.
- Povreda ugleda i časti: Ako je kršenje zakona dovelo do nepravedne percepcije ili etiketiranja osobe.
- Povreda dostojanstva: Ako je osoba pretrpjela ponižavanje ili degradaciju.
Postupak za Naknadu Nematerijalne Štete
- Podnošenje tužbe: Stranka podnosi tužbu nadležnom sudu za naknadu nematerijalne štete.
- Dokazivanje: Tužitelj mora dokazati pretrpljenu nematerijalnu štetu putem relevantnih dokaza kao što su iskazi svjedoka i medicinska dokumentacija.
- Odlučivanje suda: Sud procjenjuje osnovanost zahtjeva i određuje pravičnu naknadu na temelju dostavljenih dokaza.
Kriteriji za Određivanje Naknade Nematerijalne Štete
- Težina povrede: Sud razmatra ozbiljnost povrede prava ili interesa tužitelja.
- Trajanje povrede: Dulje trajanje duševnih boli ili drugih povreda može povećati iznos naknade.
- Posljedice povrede: Sud uzima u obzir utjecaj povrede na život tužitelja.
Građani imaju pravo na naknadu štete u slučaju upravne šutnje ili kršenja zakona o općem upravnom postupku. Nematerijalna šteta obuhvaća duševne boli, povredu ugleda, časti i dostojanstva, a naknada štete osigurava se putem upravnih sudova. Ako smatrate da ste pretrpjeli štetu, obratite se pravnom stručnjaku za savjet i poduzmite odgovarajuće pravne korake kako biste ostvarili svoja prava.
Autor: I.P.
Naknada Štete u Upravnim Sporovima i Kršenje Zakona o Općem Upravnom Postupku
U Hrvatskoj, naknada štete u upravnom sporu regulirana je Zakonom o upravnim sporovima. Građani mogu tražiti naknadu štete koja im je nanesena nezakonitim aktom tijela javne vlasti ili radnjom službene osobe u vezi s obavljanjem javnih ovlasti.
Državno odvjetništvo: neovisno tijelo ili protu stranka?
Državno odvjetništvo je definirano kao samostalno i neovisno tijelo koje ima ovlasti postupati protiv počinitelja kaznenih djela, štititi imovinu Republike Hrvatske te poduzimati pravne radnje za zaštitu Ustava i zakona. Njegovo djelovanje temelji se na Ustavu, međunarodnim ugovorima i pravnoj stečevini Europske unije.
Poslovi Državnoodvjetničke Uprave: Osiguranje Pravilnog Rada i Poslovanja
Godišnju listu istražitelja, koji provode dokazne radnje u prethodnom postupku, određuju županijski državni odvjetnici i odvjetnici posebnih državnih odvjetništava. Ova lista uključuje osobe s odgovarajućim iskustvom i sposobnostima za istraživanje kaznenih djela, a sastavlja se uz suradnju s policijom i drugim državnim tijelima.
Nadležnosti Državnog Odvjetništva Republike Hrvatske: Zaštita Pravnog Poretka i Javnog Interesa
Općinska državna odvjetništva postupaju pred općinskim sudovima i javnopravnim tijelima, dok županijska državna odvjetništva djeluju pred županijskim, trgovačkim i upravnim sudovima. Posebna državna odvjetništva postupaju pred sudovima određenim zakonom. Državno odvjetništvo Republike Hrvatske (DORH) poduzima pravne radnje radi zaštite Ustava i zakonitosti pred Ustavnim sudom, Vrhovnim sudom te drugim visokim sudovima, a može djelovati i pred stranim sudovima ako je to zakonom propisano
Ustrojstvo, Nadležnost i Rad Državnog Odvjetništva
Državno odvjetništvo Republike Hrvatske organizirano je za cijelo područje Hrvatske, a sastoji se od županijskih i općinskih državnih odvjetništava. Po potrebi se mogu ustanoviti i posebna državna odvjetništva za specifične vrste predmeta. Svako odvjetništvo djeluje unutar svoje nadležnosti, a općinska su podređena županijskim, koja su pak podređena Državnom odvjetništvu Republike Hrvatske.
Zaposleni u upravnim tijelima imaju zaštitu od kaznenog zakona, iako nemaju imunitet propisan odredbama zakona
Državni službenici upravnih javnih tijela u RH nemaju zakonom propisane imunitete, odnosno, čak ni sudbene vlasti nemaju apsolutne imuitete kad su u pitanju prekršaji i djela iz odredbi Kaznenog zakona, no sustav im daje apsolutne imunitete, čak i kad su kaznena djela jasno dokazana!
Nakon 15 Upravnih sporova od 25.03.2024. slijede nove zakonske odredbe, slučajnost ili službena manipulacija?
Promjena zakona donesena 25.03.2024. - SLUČAJNOST ILI NE?
Snimanje razgovora s javnim tijelima - kazneno djelo ili ne?
Osim što ne odgovaraju na moje email poruke, kao ni službene podneske, od kad imaju primljeno na znanje da se razgovore snima, odbijaju razgovarati, a istovremeno mene u čitavom postupku navode upravo na to - razgovor koji se ne snima i bilježi vjerodostojno! Kao razlog odbijanja komunikacije navode da je isto kažnjivo djelo - no, to nije točno!
Državna uprava
Ovaj Zakon uređuje sustav državne uprave, ovlaštenja za donošenje provedbenih propisa i privremenih interventnih mjera. Neki ključni dijelovi uključuju:
Poslovi koje radimo umjesto javnih upravnih tijela od 2017 godine
I. OSNOVNI POJMOVI
Portal za digitalizaciju društva građana predstavlja novi oblik organiziranja društvenog i kulturnog sadržaja te decentralizaciju javnih politika.
Brine li Vlada RH pitanja koja brinu građane ili samo gleda svoja posla?
Dok mnogi građani žive u siromaštvu i s primanjima koja nisu dostatna za osnovne potrebe i dostojanstven život od rada, dok žive diskriminirani i uvjetovani tržišnim pravilima, nedostatkom nekretnina i onemogućeni da budu kreditno sposobni, Vlada RH brine samo jedno pitanje - kako još popuniti proračun kroz poreze?.
Grad Rijeka nije osigurao potpore za srednjoškolce, tek za najugroženije korisnike zajamčene minimalne naknade
Od 16. kolovoza do 20. rujna 2024. godine, Grad Rijeka putem Upravnog odjela za zdravstvo, socijalnu zaštitu i unapređenje kvalitete života zaprima zahtjeve za podmirenje troškova javnoga gradskog prijevoza učenicima srednje škole i studentima te za novčanu pomoć za obrazovanje redovitim učenicima srednje škole ili studentima u 2024./2025. godini.
Gradski vijećnici i policijski službenici kao ne primjećuju čovjeka koji se naselio uz fontanu
Na moje ponovne upite i o mojoj osobnoj situaciji bez stambenog rješenja, kao i u situaciji mnogih, uprava pere ruke od odgovornosti. Na posljednji odgovor dobiven nakon upita o konkretnim lokacijama praznih stanova, osim što ponavlja da ne može dati stan u najam izvan liste prioriteta, dokazala je kako ni u ovom pitanju nema jednostavnih zakonskih rješenja. Ne riješeni pravno imovinski odnosi, daju upravi dovoljno prostora da upravlja javno dostupnim podacima, odnosno da ih prilagođava.
Gdje je nestao Pučki pravobranitelj?
Ključna uloga Pučkog pravobranitelja je u zaštiti ljudskih prava i sloboda. Njegova glavna odgovornost je nadzirati rad državnih tijela, pravnih osoba s javnim ovlastima, te drugih tijela koja obavljaju javne službe, kako bi se osiguralo da postupaju u skladu sa zakonima i poštuju prava građana.
Akt Ministarstva pravosuđa i uprave o zaštiti od postupanja javnopravnih tijela
S obzirom na više raznih događaja i propusta u upravnim tijelima, upitala sam za javnost, zbog čega nema pravno valjanog puta za zaštitu od kaznenih djela i/ili štete koja ista počine nad građanima u svojstvu službe, odnosno zbog čega državno odvjetništvo ne postupa kada su u pitanju kaznene prijave službenih i/ili stručnih osoba zaposlenih pri tijelu, pa čak i kada su jasno dokazne.
Sustav javne odvodnje u Rijeci - Studijom iz 2015 godine u 2024 EU sredstvima donose zastarjele tehnologije
Uređaj za pročišćavanje otpadnih voda (UPOV) aglomeracije Rijeka, Foto: VIK
Sloboda medija u Republici Hrvatskoj
Informiranje i mediji su područja javnog interesa ključna za održavanje društvene stabilnosti, razvoja, te sveukupnog blagostanja građana.
Poštuje li Vlada RH dostojanstvo, ugled i čast svojih državljana
Vlada je na sjednici u četvrtak, 25. srpnja 2024. donijela odluku o visini osnovice za obračun plaća državnih dužnosnika, koja će se povećati za 83,45 posto, odnosno na 947,18 eura bruto, dok će predsjednicima Republike, Vlade i Sabora plaća narasti za oko 70 posto. Odlukom je obuhvaćeno 270 dužnosnika.
Neovlašteno audio snimanje u službenom postupku - kazneno djelo ili pravo na zaštitu u javno pravnim postupcima
Snimanje razgovora bez suglasnosti druge strane u Hrvatskoj može predstavljati kazneno djelo ili građansku povredu privatnosti. Postoji nekoliko zakonskih osnova na koje se osoba može pozvati ako smatra da je njezina privatnost povrijeđena neovlaštenim snimanjem. Stoga je važno osigurati da su sve strane obaviještene i da daju svoj pristanak prije nego što se započne snimanje razgovora.
Da li službena osoba krši zakonske odredbe upozoravanjem korisnika da je audio snimanje tijekom postupka kazneno djelo
Ako smatrate da je službena osoba prekršila vaša prava tijekom postupka, na primjer, lažno vas upozoravajući da je audio snimanje kazneno djelo, možete prijaviti tu osobu nadležnim tijelima. Evo koraka koje možete poduzeti:
Mnogobrojne online reklame nisu dovoljne stoga casino Rizik pozivom obavještava korisnike o bonusima
Reklame su mnogobrojne i nalaze se posvuda. U Rijeci reklama Rizik Casina nalazi se i na autobusima Autotroleja kojima se obavlja javni gradski prijevoz. Prisutne su i na digitalnim plakatima, a u online svijetu iskaču vrlo često na svim stranicama koje isto dozvoljavaju. Očito ni to nije dovoljno za namamiti građane da zaigraju i izgube svoj novac, stoga su odlučili korisnike nazvati na broj mobilnog uređaja i obavijestiti o bonusu koji je na računu i tamo će biti ograničenog vremena dostupan. "Uz 2,00 € bonusa, nude i 10 besplatnih vrtnji" - rekao je korisnik koji je osobno dobio poziv.
Odgovornost državnih tijela u zaštiti djece
Ugroženost djece je viševrsna i cjelovita pojava. U večini slučajeva roditelji prepoznaju potrebu da svoju djecu zaštite od neprimjerenih postupaka državnih tijela i trećih osoba, no ponekad ni sami ne udovoljavaju zahtjevu da su oni prije svih pozvani skrbiti o dobrobiti svoje djece. Stoga je na državnim tijelima da interveniraju radi zaštite djece, njihovih prava i dobrobiti.
Add comment
Comments