Prava djece su najviša vrednota i dužnost je države da djeci pruži posebnu skrb i pomoć, no nažalost ustavotvorac nije prepoznao potrebu da prava djece istakne kao posebnu skupinu ljudskih prava (O tome v. Hrabar, D., O potrebi izmjene obiteljskopravnih odredaba u Ustavu Republike Hrvatske, Informator; instruktivno-informativni list za ekonomska i pravna pitanja, 56, 2008.,5648,str 1-3), kako određuje i Opća deklaracija o ljudskim pravima iz 1948. godine.
Konvencija o pravima djeteta
Ugroženost djece je viševrsna i cjelovita pojava. U večini slučajeva roditelji prepoznaju potrebu da svoju djecu zaštite od neprimjerenih postupaka državnih tijela i trećih osoba, no ponekad ni sami ne udovoljavaju zahtjevu da su oni prije svih pozvani skrbiti o dobrobiti svoje djece. Stoga je na državnim tijelima da interveniraju radi zaštite djece, njihovih prava i dobrobiti.
Dužnost države je da djeci pruži posebnu skrb i pomoć!
Republika Hrvatska stranka je Konvencije o pravima djeteta, prema kojoj: "obitelji treba omogućiti potrebnu zaštitu i pomoć kako bi mogla u potpunosti preuzeti svoje odgovornosti u zajednici". (Iz Preambule.)
Država se obvezala na temelju Konvecije o pravima djeteta kroz zakonodavne i upravne mjere djetetu osigurati takvu zaštitu i skrb koja je potrebna za osiguranje djetetove dobrobiti, te se obvezala da će osigurati da INSTITUCIJE, SLUŽBE ZA SKRB ILI ZAŠTITU DJECE BUDU POD STRUČNIM NADZOROM!
Djeca su temelj svakog budućeg društva i najranjivija skupina ljudi
Djeca predstvaljaju najranjiviju skupinu ljudi koja su TEMELJ SVAKOG BUDUĆEG DRUŠTVA.
Društvena zajednica mora preuzeti dio odgovornosti za brigu i skrb o djeci. ali prije svega su djeca, njihovo odrastanje, sazrijevanje u središtu brige roditelja. Djeci i njihovom odrastanju potreban je holistički pristup i u sadržajnom smislu, i u organizacijskom.
Državna tijela koja brinu o djeci su: zavodi za socijalnu skrb, sudovi, pravobranitelj za djecu.
Briga roditelja pravno je formulirana u roditeljskim odgovornostima, dužostima i pravima, no isti nisu tema ovog članka, stoga više o istima u posebnom članku.
Najveća odgovornost u zaštiti djece jest na njihovim roditeljima
Upravo zbog njihove nezrelosti i ovisnosti o odraslima, najveća odgovornost u zaštiti djece jest na njihovim roditeljima. Kad roditelji nisu sposobni zaštiti djecu od trećih osoba koje ih ugrožavaju ili su sami takva ponašanja, tad nastupaju NADLEŽNA TIJELA.
Najveći fokus je na Zavodu za socijalnu skrb, a potom na sudu koji ima lepezu mjera koje se izriču prema roditeljima.
Posebnu pozornost država, na temelju Ustava i posebnih propisa, pruža djeci s poteškoćama u razvoju.
Pravobranitelj za djecu
Pravobranitelj za djecu je institucija osnovana prema ZAKONU O PRAVOBRANITELJU ZA DJECU.
Njegova je osnovna funkcija štiti, pratiti i promicati prava i interes djece!
Pravobranitelj za djecu u okvirima zakonodavnih aktivnosti prati usklađenost nacionalnih propisa, s relevantnim međunarodnim dokumentima, njihovu primjenu, povrede pojedinačnih prava djece itd. Osim toga, namijenjena mu je aktivna suradnja s djecom, a ovlašten je upozoravati, predlagati i davatipreporuke te različitim državnim tijelima i jedinicama lokalne samouprave predlagati poduzimanje mjera za sprječavanje štetnih djelovanja prema djeci, a koja su dužna s njime surađivati.
Njegova neposredna suradnja s Zavodom za socijalnu skrb istaknuta je osobito kada je riječ o djetetu koje je izvrgnuto različitim oblicima nasilja, izrabljivanja, zanemarivanja, tako da će upoznati nadležni zavod za socijalnu skrb i predložiti mjere za zaštitu prava i interesa djeteta!
Zaključno:
Odgovornost za razvoj djeteta, njegovo odrastanje i odgoj, ponajprije je na strani roditelja.
DRŽAVNA TIJELA pojavljuju se u ovlastima intervencije u obiteljske odnose radi zaštite djece kad obitelj ne može samostalno ili na zadovoljavajući način skrbiti o djetetu, te su postupci i mjere koje poduzima država oblik pomoći djetetu, roditelju i obitelji.
Postupci prema roditeljima koje provode nadležna tijela govore o tome da roditeljska uloga nije EKSKLUZIVNA, već je dužava dužna pružiti odgovarajuću pomoć roditeljima i obitelji. To se događa kada roditeljska funkcija nije zadovoljavajuća ili je izostala.
Zavod za socijalnu skrb kao i sud u izvanparničnom postupku imaju različite ovlasti u zaštiti djece. Zavod za socijalnu skrb tijelo je koje ima različite ovlasti glede roditeljske skrbi i prava djeteta, osobito izricanjem mjera za zaštitu osobnih prava djeteta, potom i zbrinjavanja djeteta bez odgovarajuće roditeljske skrbi institutom skrbništva ili posvojenja.
Izvor teksta: Dubravka Hrabar, Obiteljsko pravo u sustavu socijalne skrbi, NN 2019
Autor: I.P.
Nepravilnosti u postupanju Hrvatskog zavoda za socijalnu skrb u zaštiti prava djeteta i tvojih roditeljskih i/ili obiteljskih prava, možeš prijaviti na linku:
Odgovornost državnih tijela u zaštiti djece
Ugroženost djece je viševrsna i cjelovita pojava. U večini slučajeva roditelji prepoznaju potrebu da svoju djecu zaštite od neprimjerenih postupaka državnih tijela i trećih osoba, no ponekad ni sami ne udovoljavaju zahtjevu da su oni prije svih pozvani skrbiti o dobrobiti svoje djece. Stoga je na državnim tijelima da interveniraju radi zaštite djece, njihovih prava i dobrobiti.
Što to ima u Hrvatskom zavodu za socijalni rad čudno pa da uništavaju tuđe živote
Izvor: https://socskrb.hr/propisi/
Pravilnik o mjerama zaštite osobnih prava i dobrobiti djeteta NN 122/13, 82/22
Izvor: https://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2015_11_123_2346.html
Odlukom Opće skupštine Ujedinjenih naroda se od 1993. g. 15. svibnja svake godine obilježava kao Međunarodni dan obitelji
Ovaj dan pruža priliku za promicanje svijesti o pitanjima koja se odnose na obitelj i proširivanje znanja o društvenim, ekonomskim i demografskim procesima koji utječu na obitelji. Dana 25. rujna 2015. godine, 193 države članice Ujedinjenih naroda jednoglasno su usvojile Ciljeve održivog razvoja. Politike i programi usmjereni na obitelj su od vitalnog značaja za postizanje mnogih od ovih ciljeva.
Djeci bi se ostvarivale jednake mogućnosti i prilike kad bi ih roditelji jednostavno dali na udomljavanje
Nakon daljnjih doživljenih nasilja od HZSR, i drugih upravnih tijela, u bitnom, ne može se shvatiti, kome ova situacija pogoduje, osim HZSR stručnoj osobi i/ili udomitelju!? Stoga sam danas poslala svi odgovornim osobama slijeći upit:
U sustavu socijalne skrbi žrtve i oštećenike tretiraju kao nepodobne i lude
Puno je propusta iz sustava socijalne skrbi, te o dubljem razlozima ne treba ni razmišljati s obzirom da se krši niz jasnih zakonom propisanih odredbi, stoga treba primarno osigurati da se službena osoba u sustavu prema korisnicima ne može služiti morima i ovlastima, a na temelju osobnih stavova ili dojmova o istoj.
Koliko treba prijava imati određena službena osoba da bi se obranilo od njihovog postupanja?
Brine li Vlada RH pitanja koja brinu građane ili samo gleda svoja posla?
Dok mnogi građani žive u siromaštvu i s primanjima koja nisu dostatna za osnovne potrebe i dostojanstven život od rada, dok žive diskriminirani i uvjetovani tržišnim pravilima, nedostatkom nekretnina i onemogućeni da budu kreditno sposobni, Vlada RH brine samo jedno pitanje - kako još popuniti proračun kroz poreze?.
Grad Rijeka nije osigurao potpore za srednjoškolce, tek za najugroženije korisnike zajamčene minimalne naknade
Od 16. kolovoza do 20. rujna 2024. godine, Grad Rijeka putem Upravnog odjela za zdravstvo, socijalnu zaštitu i unapređenje kvalitete života zaprima zahtjeve za podmirenje troškova javnoga gradskog prijevoza učenicima srednje škole i studentima te za novčanu pomoć za obrazovanje redovitim učenicima srednje škole ili studentima u 2024./2025. godini.
Gradski vijećnici i policijski službenici kao ne primjećuju čovjeka koji se naselio uz fontanu
Na moje ponovne upite i o mojoj osobnoj situaciji bez stambenog rješenja, kao i u situaciji mnogih, uprava pere ruke od odgovornosti. Na posljednji odgovor dobiven nakon upita o konkretnim lokacijama praznih stanova, osim što ponavlja da ne može dati stan u najam izvan liste prioriteta, dokazala je kako ni u ovom pitanju nema jednostavnih zakonskih rješenja. Ne riješeni pravno imovinski odnosi, daju upravi dovoljno prostora da upravlja javno dostupnim podacima, odnosno da ih prilagođava.
Gdje je nestao Pučki pravobranitelj?
Ključna uloga Pučkog pravobranitelja je u zaštiti ljudskih prava i sloboda. Njegova glavna odgovornost je nadzirati rad državnih tijela, pravnih osoba s javnim ovlastima, te drugih tijela koja obavljaju javne službe, kako bi se osiguralo da postupaju u skladu sa zakonima i poštuju prava građana.
Akt Ministarstva pravosuđa i uprave o zaštiti od postupanja javnopravnih tijela
S obzirom na više raznih događaja i propusta u upravnim tijelima, upitala sam za javnost, zbog čega nema pravno valjanog puta za zaštitu od kaznenih djela i/ili štete koja ista počine nad građanima u svojstvu službe, odnosno zbog čega državno odvjetništvo ne postupa kada su u pitanju kaznene prijave službenih i/ili stručnih osoba zaposlenih pri tijelu, pa čak i kada su jasno dokazne.
Sustav javne odvodnje u Rijeci - Studijom iz 2015 godine u 2024 EU sredstvima donose zastarjele tehnologije
Uređaj za pročišćavanje otpadnih voda (UPOV) aglomeracije Rijeka, Foto: VIK
Sloboda medija u Republici Hrvatskoj
Informiranje i mediji su područja javnog interesa ključna za održavanje društvene stabilnosti, razvoja, te sveukupnog blagostanja građana.
Poštuje li Vlada RH dostojanstvo, ugled i čast svojih državljana
Vlada je na sjednici u četvrtak, 25. srpnja 2024. donijela odluku o visini osnovice za obračun plaća državnih dužnosnika, koja će se povećati za 83,45 posto, odnosno na 947,18 eura bruto, dok će predsjednicima Republike, Vlade i Sabora plaća narasti za oko 70 posto. Odlukom je obuhvaćeno 270 dužnosnika.
Neovlašteno audio snimanje u službenom postupku - kazneno djelo ili pravo na zaštitu u javno pravnim postupcima
Snimanje razgovora bez suglasnosti druge strane u Hrvatskoj može predstavljati kazneno djelo ili građansku povredu privatnosti. Postoji nekoliko zakonskih osnova na koje se osoba može pozvati ako smatra da je njezina privatnost povrijeđena neovlaštenim snimanjem. Stoga je važno osigurati da su sve strane obaviještene i da daju svoj pristanak prije nego što se započne snimanje razgovora.
Da li službena osoba krši zakonske odredbe upozoravanjem korisnika da je audio snimanje tijekom postupka kazneno djelo
Ako smatrate da je službena osoba prekršila vaša prava tijekom postupka, na primjer, lažno vas upozoravajući da je audio snimanje kazneno djelo, možete prijaviti tu osobu nadležnim tijelima. Evo koraka koje možete poduzeti:
Mnogobrojne online reklame nisu dovoljne stoga casino Rizik pozivom obavještava korisnike o bonusima
Reklame su mnogobrojne i nalaze se posvuda. U Rijeci reklama Rizik Casina nalazi se i na autobusima Autotroleja kojima se obavlja javni gradski prijevoz. Prisutne su i na digitalnim plakatima, a u online svijetu iskaču vrlo često na svim stranicama koje isto dozvoljavaju. Očito ni to nije dovoljno za namamiti građane da zaigraju i izgube svoj novac, stoga su odlučili korisnike nazvati na broj mobilnog uređaja i obavijestiti o bonusu koji je na računu i tamo će biti ograničenog vremena dostupan. "Uz 2,00 € bonusa, nude i 10 besplatnih vrtnji" - rekao je korisnik koji je osobno dobio poziv.
Odgovornost državnih tijela u zaštiti djece
Ugroženost djece je viševrsna i cjelovita pojava. U večini slučajeva roditelji prepoznaju potrebu da svoju djecu zaštite od neprimjerenih postupaka državnih tijela i trećih osoba, no ponekad ni sami ne udovoljavaju zahtjevu da su oni prije svih pozvani skrbiti o dobrobiti svoje djece. Stoga je na državnim tijelima da interveniraju radi zaštite djece, njihovih prava i dobrobiti.
Nismo dobili odgovor na upit o prostorijama Boćarskog Kluba Pećine
U srpnju ove godine primjetila sam da konačno netko uređuje više godina zapušteni prostor Boćarskog kluba Pećine, koji se nalazi u vlasništvu Grada Rijeke. Htjela sam dobiti više informacija i prenesti lijepe vijesti građanima putem Portala, stoga sam upit o istom poslala Mjesnom odboru Pećine i Odjelu za imovinu Grada Rijeke.
Manifestacija prodajno - izložbenog karaktera 100% Zagorsko na Riječkom Korzu
Riječ je manifestaciji prodajno - izložbenog karaktera na kojoj će biti izloženi poljoprivredni proizvodi uzgojeni na tradicijski, konvencionalni, integrirani i ekološki način te proizvodi tradicijskih obrta Krapinsko-zagorske županije. Predstavljat će ih 47 poljoprivrednih proizvođača, uz obrtnike, tvrtke, toplice, agroturizme te hotele.
Ustanove javnog priopćavanja u Hrvatskoj
U Hrvatskoj postoji nekoliko ključnih ustanova javnog priopćavanja koje igraju važnu ulogu u informiranju javnosti. Ove ustanove uključuju:
Nisu problem radovi već otvorena gradilišta na kojima nema ni strojeva ni radnika
U mnogim javnim medijima danas je tema niz gradilišta otvorenih u više gradova unatoč turističkoj sezoni. Građani se žale, no u gradskim upravama nitko ne reagira. Jednako je i u Gradu Rijeci. Istina je do kraja 2024. godine moraju se opravdati sredstva dobivene za EU fondove s toga se gradilišta otvaraju iako na njima nema tko raditi, ili ostaju zapuštena dok se radi na gradilištu koje mora biti zatvoreno.
Naknada Štete u Upravnim Sporovima i Kršenje Zakona o Općem Upravnom Postupku
U Hrvatskoj, naknada štete u upravnom sporu regulirana je Zakonom o upravnim sporovima. Građani mogu tražiti naknadu štete koja im je nanesena nezakonitim aktom tijela javne vlasti ili radnjom službene osobe u vezi s obavljanjem javnih ovlasti.
Bez pravosudnog sustava nema funkcionalne politike koje se efikasno provode, o tome svjedoče svi stanovnici Hrvatske
Funkcioniranje politike bez valjanog pravosudnog susutava je izrazito OTEŽANO i NEEFIKASNO. Pravosudni sustav je ključan za održavanje reda, provedbu zakona i zaštitu prava građana. Bez njega pojavljuju se slijedeći problemi, a o istima svjedoče gotovo svi stanovnici Republike Hrvatske:
Add comment
Comments