Tko nam krade more? Riječani ostaju bez plaža dok investitori grade na pomorskom dobru

Published on 7 July 2025 at 12:34

Foto: Udruga Pravda Istina Odgovornost

Dok se građani Rijeke natežu s nekoliko ležaljki i bore za pristup plaži, veliki prostori uz more polako nestaju iz javne domene – pretvarajući se u betonske džungle i privatne oaze investitora. Je li Rijeka izgubila kompas ili su građani napokon počeli postavljati prava pitanja?

 

Na nedavnu objavu portala ReStart o razvoju Delte, link, reagirao je veći broj građana, izražavajući zabrinutost zbog gubitka javnog prostora i degradacije obale. U komentarima se spominje kako će Rijeka možda uskoro izgubiti i plaže na Pećinama, gdje je jedan investitor, link, prema navodima građana, gradio na pomorskom dobru očekujući “jackpot” stanove s privatnom plažom – a dobio pogled na zagađeno more, buku s terminala i pročišćivača otpadnih voda. 

Portal ReStart već je ranije izvještavao o problemu na Pećinama, gdje je građanima onemogućen pristup plaži, i gdje se gradnja odvija u zoni koja bi prema zakonu trebala biti javno dobro. Istovremeno, mali koncesionari koji možda prekorače granicu sa 10-ak ležaljki nailaze na inspekcije i kazne, dok oni koji sustavno narušavaju okoliš i zakon – ostaju neometani.

U komentarima na portalu s pravom se postavlja pitanje: zašto se kažnjavaju mali, a štiti veliki?

Dok se vodi borba za svaki metar plaže i zaštitu prostora uz more od prenamjene, Rijeka gubi strateški važne površine. Primjer? Novi kontejnerski terminal na Zagrebačkoj obali zauzima površinu od 20 hektara, što odgovara veličini 30 nogometnih igrališta. Koncesija je dodijeljena na 50 godina.

>"Portal ReStart imali smo nekada kupalište na Sušaku, a Sušak i Pećine su bili poznati po turizmu i lječilištu. Sada izbija rat radi nekoliko mjesta na plaži koja su zauzeta ležaljkama, a pravo pitanje je tko je nama oduzeo prostor - plaže, šetnice i rive kojih očito u Rijeci nedostaje i zato je kažnjen mali koncesionar koji zauzima 10 -ak mjesta na plaži više, a oni koji na veliko krše zakone npr. prekoračenjem dozvoljene količine buke su nekažnjeni i nastavljaju poslovanje bez posljedica.

Dok se mi tu natežemo s 10-ak ležaljki i plažom koju bi izgubili radi nebodera na Kantridi, prostor površine 30 nogometnih igrališta stadiona Kantrida otišao je u ruke velikom koncesionaru na 50 godina."

➡️ Za usporedbu, plaža Žnjan u Splitu ima 16,8 hektara. Ondje je uređeno 48.000 m² zelenih površina, posađeno je više od 800 stabala i 13.000 grmova, izgrađena je podzemna garaža s 530 parkirnih mjesta. To je prostor osmišljen za građane. U Rijeci, isti takav prostor prepušten je isključivo industrijskoj i lučkoj namjeni, bez uključivanja lokalne zajednice u planiranje.

🔗 https://www.enna.hr/hr/novosti/zanimljive-cinjenice-o-rijeka-gateway-terminalu/

Podsjećamo i na područje bivše Rafinerije – ogroman prostor koji godinama stoji devastiran, bez sanacije i strategije, dok se građani guraju s rive i obale. U isto vrijeme, prostor stadiona Kantrida, gdje se nekoć okupljala zajednica, tema je rasprava oko obnove i najava izgradnje novih nebodera.

Ono što povezuje ove priče je šira slika: nedostatak vizije koja u središte stavlja građane i njihovo pravo na more, javni prostor i zdrav okoliš.

Nekada su Sušak i Pećine bili poznati po lječilištima, kupalištima i turizmu. Danas se vode "ratovi" za nekoliko kvadrata pod suncobranom. No ključno pitanje je tko nam je – i zašto – oduzeo puno više: šetnice, rive, plaže i slobodu pristupa obali.

Rijeka, ako želi biti grad uz more, mora prestati biti grad protiv mora.


📢 Portal ReStart zahvaljuje na dostavljenim podacima i konstruktivnoj usporedbi s plažom Žnjan u Splitu, koja je dodatno osvijetlila koliki potencijal Rijeka propušta na vlastitoj obali. 

📣 Imate fotografije, komentare ili prijedloge? Objavite ih na ReStartaj.org i pridružite se građanskom nadzoru. Jer more pripada svima – a ne samo onima s dozvolom i planom za profit.

Autpr: I.P.

#ReStartRijeka #PomorskoDobra #GrađaniZaMore #Delta #Pećine #Kantrida #RijekaNijeNaProdaju



Topli obrok pod suncem: Kako Grad Rijeka organizira prehranu za svoje najsiromašnije građane

U ime korisnika zajamčene minimalne naknade (ZMN) i zabrinutih članova lokalne zajednice, početkom 2025. uputila sam Gradu Rijeci službeni upit o načinu na koji se u našem gradu organizira podjela toplih obroka putem Pučke kuhinje. Problem je bio jasan: iako je Gradsko društvo Crvenog križa ugovoreni partner sa iskustvom i resursima za dostavu hrane nepokretnim osobama, obroke za korisnike ZMN-a u praksi distribuira Dom Kantrida, i to isključivo osobnim dolaskom korisnika na dvije gradske lokacije, svakodnevno u 12 sati, bez mogućnosti dostave.

Read more »

Add comment

Comments

There are no comments yet.