Zakon o zaštiti potrošača:
Iako ne postoji točan EU članak koji isto kaže, trgovac vam ipak mora dati povrat novca
Nakon što sam podijelila prethodne objave na temu Zakona o zaštiti potrošača i povrata novca prilikom povrata novca, javili su se mnogi s upitom upravo o članku Zakona koji bi točno potvrdio navedeno.
Iako ne postoji točan članak kao ni stavka EU Zakona o zaštiti potrošača, vaše je pravo zatražiti povrat novca za proizvod u roku od 14 dana od dana kupovine!
Nisam pravnik, a naši Zakoni sastavljeni su tako da ih ni odvjetnici ne razumiju, što je i dokazala gospođa odvjetnica koja se raspravljala sa mnom na društvenim mrežama optužujući me da sam polupismena i da nemamo pravo na povrat novaca, iako su se uz mnoge koji su se javili da im je isti odbijen, javili i mnogi kojima je isti odobren i izvršen! Stoga, pokušati još jednom objasniti što bolje mogu i na način na koji i sama poznajem Zakone i propise, a bila ja u pravu ili ne, zapravo Vas ništa ne košta zatražiti ovo pravo. Najgore što se može dogoditi jest da vas odbiju kao što su to do sada i mnogi radili!
Povrat u istom danu kad je proizvod kupljen
Ono što često buni građane, a i mene osobno je što su Zakoni međusobno povezani i nadopunjavani raznim Pravilnicima, te da bi ih mogli poznavati i razumjeti važno je i ovo razumjeti. Osim toga, gotovo svi Zakoni ulaskom u Europsku Uniju morali su se prilagoditi Europskim regulativama, no ista su navedena samo u glavi nadopune našeg Zakona s nazivom i brojem regulative. Tako da istraživanje Zakona i prava zaista zahtjeva dosta rada i znanja, i povezanih informacija. Zato kada me pitate da vam objasnim, često je to vrlo teško ukratko, jer uvijek se tu radi o nekoliko različitih okolnosti koje čine jednu glavnu i svim različitostima istih se treba kroz Zakon prilagoditi.
Sve počinje od Ustavnog prava, a onda se drugi Zakoni nadovezuju i svojim člancima i stavkama bi trebali biti usklađeni s istima. Nakon toga ide i Zakon o obveznim odnosima, i tako dalje.
U pitanju povrata novaca istog dana kada je i proizvod kupljen, trgovac nema ovlasti kreirati Uvijete i pravila koja krše Ustavnim pravom dane nam slobode. Zašto ovo zaista stoji kao rečenica na koju se možemo pozvati?
Za provođenje fiskalizacije nije bitno razlikovati storno račun od računa kojim je napravljen povrat, bitno je da se moraju poštivati pravila sljednosti, a račun može doći sa negativnim predznakom. Zakonska pravila koja vrijede za izdavanje računa, na odgovarajući način se primjenjuju i kod izdavanja računa za storniranje računa.
Dakle, za trgovca povrat iznosa gotovine za proizvod kupljen u istom danu, ukoliko se rad o neoštećenoj ambalaži i proizvodu koji želite vratiti. Nije potrebno iznositi objašnjenja zbog čega ste odlučili ipak vratiti prozvod. Isto pravo imate i u slučaju prigovora zbog greške proizovoda. Činjenica da za trgovca ne čini povrat nikakvu razliku, osim što ipak nije prodao proizvod, isti nema osnovu s kojom bi uskratio vaše pravo na povrat proizvoda i povrat novaca.
Iako nema točnog članka EU regalitve koji nalaže trgovcu da vam mora izvršiti povrat iznosa, za sve kupljene proizvode vrijedi slijedeće pravilo:
Sve što ste kupili možete vratiti u roku od 14 dana bez obrazloženja (vidjeti dvotjedni rok za odustajanje). Kad prođe 14 dana, moći ćete zatražiti djelomični ili puni povrat novca samo ako robu nije moguće popraviti ili zamijeniti. Imajte na umu da možda nećete imati pravo na povrat novca ako je riječ o sitnom problemu kao što je ogrebotina na kutiji za CD.
Zašto Uvjeti i pravila fizičkih trgovina nisu vjerodostojna u odnosu na pravo povrata novaca za kupljeni proizvod?
Trgovine mogu imati vlastito osmišljene Uvjete i pravila, no to je za fizičke trgovine samo korištenje sive zone zakona, jer Uvjeti i pravila zapravo se najviše odnose na kupovinu koju vršimo putem interneta. No, u tom slučaju čitavo vrijeme dok obavljamo kupnju u internet trgovini navedeni Uvjeti i pravila, vidljivo su istaknuti i dostupni kupcu na znanje i čitanje, te prije same kupnje iste morate prihvatiti. Poneke internet trgovine mogu staviti Obavijest o tome da se smatra da se registracijom prihvatili iste, no i dalje u svakom trenu kupcu je dostupno upoznati se s istima kako bi mogao znati Uvjete pod kojima kupuje u toj trgovini.
Kada ulazimo u fizičku trgovinu, ne znamo Uvjete i pravila iste, te ih nigdje nismo prihvatili, štoviše nisu nam ni dostupna. Samim time, ukoliko unutar trgovine ne stoje obavijesti na jasno vidljivim i istaknutim mjestima o Uvjetima i pravilima, te pravilo u kojem je navedno da za povrat proizvoda možete dobiti samo darovnu karticu ili drugi proizvod, ista nisu važeća.
Navedni Uvjeti i pravila s kojim se trgovci brane, a Udruga o zaštiti potrošača ih brani, ništavni su i zbog toga što, ukoliko Zahtjevom za povrat ne nanosite trgovcu nikakvu štetu, odnosno isti za njega ne predstavlja nikakve razlike, osim da navedeni proizvod nije prodao, nema razloga zbog kojeg bi vam trgovac uskratio pravo na povrat novaca, iako mu Zakon ne određuje jasnim člankom isto. Uvijeti i pravila u kojima trgovac kaže da je vaše isključivo pravo povrata u obliku darovne kartice ili zamjenom za drugi proizvod, može se smatrati zavaravajućom trgovačkom praksom kroz koju vas trgovac želi prisiliti da kupovinu izvršite u njegovoj trgovini, te time na vašu štetu sebi osigurava korist. Ovo možemo smatrati zavaravajućom trgovačkom praksom čak i slučajevima kada smo upoznati s Uvjetima i pravilima, te kada smo na ista i pristali, a u fizičkim trgvinama ista nisu jasno vidljiva kupcima da bi se trgovine mogle pozivati na ista, niti kupac pristaje na ista. Kupci su najčešće upoznati s istima tek prilikom Zahtjeva za povratom ili na računu ispostavljenom za kupljeni proizvod.
Zaključak
Iako nema točne Zakonske regulative, članka ili stavke, koji trgovcu nalaže da vam je dužan dati povrat novca, isti je dužan poštivati vaša prava, i ne smije ostvariti koristi ugrozom istih. Uvjeti i pravila kojima vam onemogućuju pravo na povrat novca, su nepoštena trgovačka praksa, kojom trgovine žele zadržati prihod od prodaje, a na štetu kupca te jasno krše Zakon o zaštiti prava potrošača kroz nepoštenu trgovačku praksu.
Udruga za zaštitu potrošača trebala bi ovo razumijeti i zaštiti potrošače, no ista je samo javno potvrdila na svojim internet stranicama, kako trgovine smiju Uvijetima i pravilima odbiti izdati vam povrat novaca za kupljeni proizvod, te kako ne postoji Zakonska EU regulativa koja bi rekla isto. Ipak oni su pravnici, a ja najobičniji polu pismeni građanin (kako me nazvala jedna odvjetnica u komentarima prethodnih objava na ovu temu, a eto ni sama nije razumjela zašto ima ipak imamo pravo na povrat). O ovom pitanju, s obzirom da se na društvenim mrežama pojavilo mnoštvo komentara koji potvrđuju korištenje ove nepoštene trgovačke prakse od strane više većih trgovina. Naša prava ne mogu i ne zavise o “volji” trgovca.
Također, postoje i brojni dokazi o ostvarenim povratima novca za povrate proizvoda u roku od 14 dana od kupnje, pa čak i kada se radilo o kartičnim ili obročno dogovorenim plaćanjem istih. Logično se postavlja pitanje kako jedni trgovci mogu izdavati povrat novaca za vraćeni proizvod, dok drugi kažu da ih Zakon štiti i da isto ne moraju. Odgovor je jednostavan, postoje pošteni trgovci i trgovci koji koriste zavaravajuće trgovačke prakse. Činjenica je da ukoliko ne pokažu dobru volju i ne ispune vam ovo pravo, isto možete zatražiti tek sudskim putem osporavajući sve što sam iznad navela, a isto nitko neće raditi kada su u pitanju manji iznosi, mnogi i odustanu od povrata proizvoda uopće,
Primjer iz osobnog isustva
Još 2016 godine, za proizvod kupljen na American Express uz opciju obročnog plaćanja, ostvarila sam povrat novaca jednostavnim slanjem Prigovora. Radilo se o proizvodu koji sam u međuvremenu koristila, te sam kroz Zahtjev navela da isti ne predstavlja ono što je predstavljeno opisom, te se nisam pozvala niti na jedan članak Zakona. Prigovor je poslan 10 dana nakon kupnje. Iako je trgovac pribavio potvrdu o ispravnosti uređaja, sukladno pravilu povrata istog unutar 14 dana ipak je izvršio povrat sredstava bez potrebe za sudskim procesima.
Autor: I.P.
Klikni zvjezdice i podrži nas u borbi za pravdu i istinu
Kada sam odlučila zatražiti svoja prava i suprotsaviti se nepravdi, kao prijavitelj nepravilnosti, tada nisam bila svjesna da istom nije učinjena samo nama šteta, odnosno da i mnoga druga javno upravna tijela, istom čine štete u pitanju Ustavnih prava svih građana i državnog proračuna, te da su iste ne zakonita i kažnjiva postupanja.
Zaštita građana koju država navodno jamči odredbama zakona i Ustavom RH
Navodno država štiti obitelj i materinstvo.
Postupanja Hrvatskog zavoda za socijalni rad
Hrvatski zavod za socijalni rad, Pu Rijeka, prekršio je odredbe zakona i time propustio zaštiti prava i dobrobiti djece.
Jedan od Inspektorata u RH zaista i radi
Od svih inspektorata koji bi nas trebali zaštiti niti jedan nije odradio svoj dio kako bi zaštitio moja prava, a nekoliko državnih javnih institucija postupalo je protiv Zakona prema meni, no ta borba traje i traje. Inspektorat ne odgovara na moje upite
Odmor vikendom u Upravnom postupku i socijalnom pravu
Od kad je započela moja Upravna bitka s upravnim tijelima s javnim ovlastima RH, nakon prijave brojnih nepravilnosti u bitnom, prekršaj zapošljavanja u javnim i državnim službama, Tallasotherapia u Opatiji, te dokazne pogreške kojom HZMO ukida nastavno pravo na doplatak za djecu u 2023. godini, ježim se od vikenda jer od petka u 15:00 h do ponedjeljka u 8:00 h pred nama je čekanje, nemoć, šutnja vikenda. Sve stane.
Ova sigurno nece u moju ordinaciju - riječi su Dr. Adrijana Tomas koja me odbila pregledati iako je HZZO povjerenstvo utvrdilo da mora do njihove odluke
EDIT: POLICIJI JE REKLA DA JE SVE U SUSTAVU, DOK U SUSTAVU NEMA NI POTVRDE O POSJETI... DAKLE, LAŽNO IH JE POZVALA, LAGALA, REMETILA JAVNI RED I MIR, POTICALA LJUDE DA ME IZBACE, OMALOVAŽAVALA ME I U BITNOM ODBILA PREGLED, LIJEKOVA NEMA - A PRIVATNI RECEPT KOJI JE "DALA" NEVAŽEĆI JE JER NEMA DATUMA!
Marko Filipović provodi svoj Zakon o općem upravnom postupku i ne boji se odgovornosti ni sudbene vlasti
Izvor kontakta: https://www.rijeka.hr/gradska-uprava/upravni-odjeli/upravni-odjel-za-zdravstvo-socijalnu-zastitu-i-unapredenje-kvalitete-zivota/svi-kontakti-upravnog-odjela/
Javno zahtjevam kaznenu odgovornost službene osobe Nele Sobotinčić pravnice Područnog ureda Rijeka, Hrvatskog zavoda za socijalni rad
SAD JE JASNO ZBOG ČEGA TOLIKO ŽALBI U SOCIJALNOJ SKRBI - U HRVATSKOJ NEMA PRAVOSUDNOG SUSTAVA, SLUŽBENIM OSOBAMA TOLERIRAJU SE KAZNENI PREKRŠAJI I DJELA, A NASILJA SE PONAVLJAJU I NASTAVLJAJU!
Upravna bitka nije bitka koju bih izabrala, ne bodem se sa rogatima već se od istih branim
Više od 6 mjeseci javno upravna tijela jasno krše zakonske odredbe i čine kaznena djela, te službenim ovlastima I moćima rade razne pritiske kako bih odustala i ostala oštećena stranka, puna dugova koje je uprava prikazala, odnosno želi da djeca i ja ostanemo trajno siromašni, beskućnici i socijalno obespravljeni, kako bi prikrili pogreške i štete koje su učinili. Štete su tada bile male, sada su teške i velike štete koje su se odrazile i na treće neposredne strane!
Porezna uprava osim socijalnih prava ukinula je i sredstava potrebna za rad javnog medija Portala ReStart
Porezna uprava, protu zakonitim upisom dohotka od kapitala dana 17. Siječnja 2024. godine, upisala je i dugovanja za doprinose, odnosno prema HZMO i HZZO. S obzirom da su u istoj godini doprinosi plaćeni iz moje plaće, te da dohodak od kapitala nisam ostvarila, ovim upisom Porezna uprava čini dvostruko oporezivanje. Upisano dugovanje, osim svih socijalnih prava, uskratilo je i pravo da se prijavim i ostvarim bespovratna sredstva putem javnih natječaja za javne događaje u 2024. godini, odnosno projekt istog, o kojem Upravni odjeli Grada Rijeke imaju znanje od listopadu 2023. godine.
Kako se obiteljska liječnica Adrijana Tomas obraća novo upisanim pacijentima
Nakon nesuglasica s dosadašnjom liječnicom, Nadom Klarić, koja je surađujući s HZSR, PU Rijeka prekršila Zakon o zaštiti osobnih podataka, uz nesavjesno liječenje i ostala postupanja, putem usluga e-hzzo zatražila sam promjenu Obiteljskog liječnika. Adrijana Tomas je najbliži liječnik prema adresi prebivališta, stoga sam odabrala istu, kao i za svoju kći kada se zatvorila ordinacija na Bulevardu. Prilikom prijave kćeri nije bilo nikakvih problema. S danom 01. srpnja 2024. unutar sustava e-građanin primila sam obavijest o promjeni liječnika te da je moj novi izabrani liječnik Adrijana Tomas.
Nakon objave portala ArtKvart demantija neformalne inicijative Feministički tamburaški front otkazujem Povorku Ravnopravnosti
Nepoznati autor na Portalu ArtKvart dana 26.06.2024. objavio je demantij neformalne inicijative Feminističkog tamburaškog fronta u kojem se potiče govor mržnje i predstavlja Povorku Ravnopravnosti drugačijom od zamišljenog, te sam zbog navedenog odlučila javno prozvati Feministički tamburaški front da preuzme organizaciju prve riječke Povorke ponosa. Događaj koji sam htjela organizirati pod nazivom Povorka Ravnopravnosti ističe ravnopravnost i toleranciju, a prikazuje se da LGBTQ+ zajednica, na koju se u demantiju poziva, traži prava i tolerancije koje nije spremna dati i drugim marginaliziranim skupinama. S obzirom da cilj sigurno nije bio stvaranje dodatnih nesuglasica niti poticanje mržnje koja izvire iz demantija, ne mogu održati događaj pod idejom Povorke, stoga ću svoju ideju borbe za ravnopravnost i ljudska prava obilježiti događajem drugačije vrste, a o svemu javnost ću obavijestiti najkasnije do 10.07.2024. ukoliko bude isto moguće realizirati na planirani datum odnosno 29.07.2024. u 18:00 h.
Pročitaj više:
Zakon o državnoj informacijskoj strukturi NN 92/2014
Na temelju članka 89. Ustava Republike Hrvatske, donosim
Zakon o zaštiti potrošača: Iako ne postoji točan EU članak koji isto kaže, trgovac vam ipak mora dati povrat novca
Nakon što sam podijelila prethodne objave na temu Zakona o zaštiti potrošača i povrata novca prilikom povrata novca, javili su se mnogi s upitom upravo o članku Zakona koji bi točno potvrdio navedeno.
Pravo na povrat novca za kupljeni proizvod
Kao i većina nepravilnih Zakona s kojima se razne službe koriste na našu štetu, i ovo je jedan od Zakona koji je nejasno napisan i stvara dovoljno prostora u kojem kupci ili potrošači ipak na ne mogu ispuniti svoja prava.
Službena potvrda Porezne Uprave: Isplata plaća radnika dozvoljena je putem Revolut računa
Evo i službene potvrde:
Da li službena osoba krši zakonske odredbe upozoravanjem korisnika da je audio snimanje tijekom postupka kazneno djelo
Ako smatrate da je službena osoba prekršila vaša prava tijekom postupka, na primjer, lažno vas upozoravajući da je audio snimanje kazneno djelo, možete prijaviti tu osobu nadležnim tijelima. Evo koraka koje možete poduzeti:
Institucionalno nasilje - definicija i značenje
Prisilna kontrola je model planskog, sustavnog i dugotrajnog emocionalnog, psihičkog i ekonomskog zlostavljanja, koje prethodi tjelesnim napadima i ubojstvima i žrtvu pretvara u taoca takvog partnera. Osobe koje primjenjuju prisilnu kontrolu kao model kontrolirajućeg ponašanja nad drugim osobama čine to s ciljem uspostave i zadržavanja moći, a žrtve su izložene dugotrajnom psihičkom, fizičkom, mentalnom, seksualnom ili financijskom zlostavljanju. Zlostavljači ponašanje prisilne kontrole obično koristi radi sticanja i zadržavanja moći i kontrolu nad drugom osobom kako bi tu žrtvu izložili psihičkom, fizičkom, mentalnom, seksualnom ili financijskom zlostavljanju. Zlostavljač može imati različite motive koji mogu uključivati devalvaciju, zavist, osobnu korist, osobno zadovoljstvo, psihološku projekciju ili jednostavno uživanje u primjeni moći i kontrole.
Javni Glas
Odgovori Grada Rijeke na upite o oglašavanju Autotroleja u lipnju 2024.
Prije samo nekoliko dana Novi List informirao je građane o nepravilnostima otkrivenim u oglašavanju na vanjskim površinama KD Autotroleja.
Grad Rijeka objavio javni poziv za davanje stanova u najam za priuštivo stanovanje 13.01.2024
OBJAVLJEN JAVNI POZIV ZA DAVANJE STANOVA U NAJAM ZA PRIUŠTIVO STANOVANJE
Klikni zvjezdice i podrži nas u borbi za pravdu i istinu
Kada sam odlučila zatražiti svoja prava i suprotsaviti se nepravdi, kao prijavitelj nepravilnosti, tada nisam bila svjesna da istom nije učinjena samo nama šteta, odnosno da i mnoga druga javno upravna tijela, istom čine štete u pitanju Ustavnih prava svih građana i državnog proračuna, te da su iste ne zakonita i kažnjiva postupanja.
Stigao i odgovor Komunalnog redarstva Grada Rijeke: za smetlište i uklanjanje otpada odgovorna je PSC Lovorka d.o.o
Grad Rijeka, putem svog Komunalnog redarstva, potvrdio je kako za smetlište i postupak uklanjanja otpada u ovom slučaju odgovornost snosi PSC Lovorka d.o.o. U izjavi za medije navedeno je kako se očekuje od navedene tvrtke da poduzme odgovarajuće mjere u skladu s propisima o gospodarenju otpadom.
Javni prijevoz više nije u fokusu medija, a nova godina donijela je i poskupljenja
Tijekom protekle godine građani Rijeke suočavali su se s brojnim problemima u javnom prijevozu, za koje Autotrolej i Grad Rijeka nisu ponudili adekvatna rješenja. Autobusne linije su prorijeđene zbog nedostatka vozača, što je rezultiralo smanjenjem broja vožnji i pretrpanim autobusima u određenim terminima. Ponekad autobusi uopće ne bi stigli, prisiljavajući putnike da čekaju dodatnih pola sata ili da pješače. HRT News
Odgovorni za smetlište u centru Lovorka su ipak građani pojedinci
Prenosim tekst odgovora u cjelosti:
Add comment
Comments